• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

01bright 01bright 01bright

01bright

סיפור דרך - פולקלור, אוכל, קניות וטיולים - גילי חסקין

ברזיל היא ארץ שדי באזכור שמה בלבד, כדי לעורר תחושות של קצב ועליזות. ברזיל היא מולדת הסמבה, הפרוו, הבוסה-נובה; ברזיל היא זמר דייגים נוגה של דוריוול קאימי וסערת חושים אינסופית, ששיאה הוא כמובן הקרנבל; ברזיל היא ארץ בעלת פוטנציאל כלכלי עצום, שלמרות חובותיה המעיקים, מאמינים הכל כי צפוי לה עתיד מזהיר.
 

את ברזיל ניתן לחלק, על פי צורת פני השטח, לחמישה חבלי ארץ גדולים:
1. רצועת החוף הארוכה והצרה, לאורכה חיה מרבית האוכלוסייה.
2. ארץ ההרים הצפונית המתחילה בוונצואלה ונמשכת גם בברזיל.
3. הרמה המרכזית:  אזור בגובה של כ- 500 מ', ממנו מתרוממים מספר רכסים. באזור הדרום, חרוצים קניונים מרשימים ומצוקים ירוקים הנופלים בתלילות אל הים.
4. שפלת האמזונס, המהווה 41% משטחה וידועה ביערות הגשם הטרופיים שלה, ובהם אלפי מיני צמחים ובעלי חיים.  כאן גדל עץ הפליסנדר האדמדם, שגונו כגון הגחלת (ברסה בפורטוגזית), שהעניק למדינה את שמה.
5. אגן הפרגוואי שבדרום, המאופיין על ידי יער פתוח, עצים נמוכים ושרכים.  באזור זורמים הנהרות פרגוואי ופרנה, ואזור הביצות שלו הוא הפנטנל.

ברזיל היא המדינה החמישית בגודלה בעולם.  שטחה העצום (8,511,965 קמ"ר) מהווה כמחצית משטח היבשת כולה.  בכל זאת, הטיול בברזיל כמעט ואיננו טיול של נופים אלא בעיקר של אנשים.  זהו כור היתוך מופלא של גזעי השחור האדום והלבן, שיצרו כאן תרכובת נפלאה, בלתי גזענית, חמימה ומלטפת.  יש בה משהו, בברזיל, שכובש את המטייל בקסמה.  החמימות האנושית, הקשר הבלתי אמצעי בין בני האדם, המיניות המורגשת באוויר, השפה הקטיפתית הבלתי מובנת ובעיקר המוסיקה המושמעת מכל מקום וממהרת לנענע את כל מי שנמצא בסביבתה.  ברזיל הינה גם ארץ של פערים חברתיים הגדלים והולכים, ארץ בה מרובים השקר, השוחד והשלמונים, ארץ של שיעור פשיעה ההולך ומאיים, ארץ של ניוון וחדלון.  הגהנום וגן העדן קרובים מאד בברזיל, מרחקם אינו יותר גדול מהמרחק בין הפבלות (משכנות העוני) במרומי גבעותיה של ריו דה ז'נרו לבין החווילות המפוארות של הרובעים העשירים.  כל אלו, בתוספת בליל האמונות האפרו-ברזילאי, אהבת הכדורגל ושמחת החיים, הופכים את הביקור בברזיל לחוויה מרתקת.


פולקלור
זהו, כאמור, העניין העיקרי בברזיל.
קודם כל מוסיקה. הסמבה של דרום מזרח ברזיל המתנגנת מכל פינה בתקופת הקרנבל, והמקצבים המהירים יותר של הצפון: פוהו (FORRO), פרבו (FREVO), והבוסה נובה (BOSA NOVA), פרסמו את ברזיל במערב.  גם מוסיקת הפופ הברזילאית זכתה לפרסום עולמי, והמפורסמים שבזמריה הםגל קוסטה (GAL COSTA), ז'ורז'י בן (JORGE BEN) וז'ילברטו ז'יל(GILBERTO GIL).  ביקור במופע של אחד המבצעים הפופולריים הוא חוויה שאין להחמיץ.
 ליצן ברזילאי
 
בברזיל התפתחו, בנוסף לקתוליות, גם דתות ספיריטואליסטיות ששורשיהן באפריקה, אך הושפעו הן מהנצרות והן מאמונות האינדיאנים.  כאלו הן ה'אומבנדה' (מקומבה), שמרכזה בריו וה'קנדומבלה', שפולחנו בעיקר בסלבדור.  הדתות הללו הולכות וצוברות מאמינים במספר גדל והולך.  במשך השנה מתקיימים מספר פסטיבלים, שרובם ככולם ממזגים מוסיקה אפריקאית עם מקצבים אירופאים.  חג מיוחד במינו הוא ה'ימנז'ה', חגיגות אפרו-ברזילאיות שמקורן פאגאני.  במשך יום שלם מתקיימות תהלוכות ססגוניות לכבוד האלה הפופולארית, הלבושה בכחול.  המוני אדם מפליגים בסירות עמוסות פרחים, בעוד נשים לבושות הדר יוצאות מן הכנסייה ומגישות דורונים לאלת הים.
 

הקרנבל של ברזיל כמעט מתקשר אסוציאטיבית לשם המדינה.  אלו ארבעה ימים של שכרון חושים, שמחול השדים הקשור בהם, מתחיל כחודש קודם.  קרנבלים מתקיימים בכל מקום.  הידועים ביותר הם הקרנבלים של סלבדור ושל ריו דה ז'נרו.  בריו, הקרנבל הוא למעשה ה'שואו' המפואר בעולם, ובסלבדור מדובר בעיר היוצאת מדעתה במשך שבוע.  הקרנבל של ריו הוא מופעים סוריאליסטיים וארוטיים, בעוד שהקרנבל בסלבדור מחייה את השורשים האפרו-ברזילאיים.  בריו אסור להחמיץ את המסיבות הפרועות המתקיימות בלילות הקרנבל במועדוני הלילה.  המועדון הידוע הו SCALA - שם מתקיימת החגיגה שנתית של ההומוסקסואלים, הקוקסינלים והטרנסוטיסטיםהקרנבל אורך ארבעה לילות.  מצעד בתי הספר לסמבה מן הליגה הלאומית - המכונה גם 'סמבדרומו' (SAMBADROMO) - מתקיים בלילות השני והשלישי של הקרנבל.  הקרנבל מתחיל ביום שבת, בתאריכים משתנים בפברואר או ראשית מרץ.  בערים הגדולות, בעיקר בריו, ניתן לראות מופעי סמבה, ג'ז ברמה גבוהה, חשפנות (של נשים ושל קוקסינלים), ועוד.  מידע טוב ניתן לקבל ב- ,Jornal do Brazil הנמכר בכל דוכן עיתונים.כדורגל אינו רק ספורט, אלא חלק מובהק מהתרבות והשקפת העולם.  הכדורגל זורם בעורקים מילדות ועד זקנה.  משחק כדורגל הוא חוויה חזקה.  המשחק הינו בדרך כלל ברמה גבוהה, אך ההצגה האמיתית מתרחשת ביציעים.
 
אוכל
המטבח הברזילאי מגוון ביותר, והמאכלים משתנים מחבל ארץ אחד למשנהו.  בדרום הארץ מרבים לאכול בשר, בדומה לארגנטינה השכנה; בחבל האמזונס מתקיימים מפירות, דגים ואורז; ובצפון מזרח - מטבח אקזוטי ומיוחד במינו, בהשפעה אפריקאית בולטת.  בכל מקום כמעט אוכלים PRATO DEL DIA - מנת היום.  צלחת ענקית המכילה נתח קטן של בשר (לעתים עוף או דג), אורז, שעועית שחורה, ירקות, בננה מטוגנת ועוד.  חוויה קולינארית טעימה ומשעשעת היא הרודיזיו (RODIZIO) - צורת הגשה מיוחדת של בשר-גריל אל השולחנות, מאיכות משובחת ההולכת ועולה ככל שנסתמת קיבתו של הסועד, המוגש במסעדות בשר הנקראותצ'ורסקרייה (CHURRASCARIA).  הטובות ביניהן נמצאות בקופקבנה ובאיפנמה אשר בריו דה ז'נרו.  המאכל הלאומי של ברזיל הוא הפג'ואדה - צלי בשר המוגש עם אורז וקערת שעועית.  בבהיה כדאי לטעום את המוקקה (MOQUECA) - רוטב המכיל דג, חסילונים, צדפות או שילוב שלהם.
 
המשקאות העממיים הם חלק בלתי נפרד מחיי הרחוב.  כך, למשל, הסומו (SUMO) - מיץ פירות מדולל במים, בטעם אלוהי.  טעים יותר כשהוא מדולל בחלב ונקרא ויטמינה (VITAMINA).  הקשסה (CACHACA) הוא משקה חריף וזול במיוחד, המופק מקנה סוכר.  קוקטיל של קשסה, סוכר ומיץ פירות נקרא בטידה (BATIDA).  המשקה הלאומי של ברזיל הוא הקאיפיריניה (CAIPIRINHA), המורכב מקשסה, ליים, סוכר וקרח.
 
קניות
השווקים מציעים 'ארטסניה' (עבודות יד), במגוון רב ובאיכות גבוהה: מוצרי עור, פסלוני אבן, עבודות רפייה, ריקמות תחרה, ערסלים, עבודות עץ וקרמיקה.  ידוע במיוחד הואשוק ההיפים, המתקיים מדי יום א' באיפנמה שבריו דה ז'נרו.  שוק מיוחד במינו מתקיים בימי ד' ושבת ב- קארוארו (CARUARU) שליד רסיפה (RECIFE).  היצע עצום בשוק סן ז'וזהשברסיפה, וברחובות פורטלזה (FORTALEZA).  ברזיל היא מקום טוב לקנות אבני חן (למבינים).  לרשת התכשיטים הגדולה 'שטרן' (STERN) יש חנויות בכל עיר, וכמעט בכל שדה תעופה.
 
המלצות לטיול 
 
ריו דה ז'נרו
אחת היפות שבערי תבל. שכונות ציוריות הדחוקות בין חמוקיהן המיוערים של גבעות שחורות ולשונות ים החודרות לתוך צוקי גרניט.  בעיר פארקים ירוקים, מרכזי מסחר הומים, חופים נהדרים (המפורסם מכל הוא המרקנה), שווקים ומועדוני לילה.  הטיול בריו הוא קודם כל טיול של תצפיות על נופה המהמם מראשי ההרים המעטרים אותה.  תושביה, המכונים קריוקה (CARIOCA), לא יקבלו מדלייה על חריצות, אך הם אנשים חביבים, עליזים ונהנתנים.  ליפהפיותיה של ריו, המולטיות הגודשות את החופים, בבגדי הים הזעירים בעולם, יצא שם עולמי.
מפלי האיגווסו (FOZ DO IGUACU)
המפלים הגדולים (בשטחם) בעולם כולו.  שפע אדיר של מים, הניגר מכל עבר.  עושר עצום של צמחים ובעלי חיים.  הביקור בצד הארגנטינאי חשוב להשלמת התמונה.  מומלצים בחום שייט למפלים בצד הארגנטינאי וטיסה בהליקופטר בצד הברזילאי.
ברזיליה Brasilia
עיר העתיד. ב-1960 הגשים הנשיא קוביצ'ק סעיף בחוקה הברזילאית, שעד אז נראה אוטופי - העתקת הבירה מריו דה ז'נרו זלחוף הים אל לב לבה של הארץ. מעבר זה נועד לפתח את אזורי הסוונות הצחיחים ולסמל את ההינתקות מהמורשת הקולוניאלית. בהקמת העיר חברו המעוף של קוביצ'ר לכישורי התכנון של קוסטה וליכולת האדיריכלית של נימאייר והניבו יצירה מרשימה.

הפנטנאל (PANTANAL)
ביצות רחבות ידיים באגן הניקוז של ריופרגוואי.  אזור עשיר מאד בצמחי מים ובבעלי חיים, בעיקר ציפורים.  גן עדן לחובבי טבע ולדייגים.  שייט מרתק בן 1-4 ימים מתחיל בקויאבה (CUIABA) שבאזור הצפוני, סמוך לגבול בוליביה.  העונה המומלצת לשייט בפנטנל היא העונה היבשה באזור הטרופי: מאי – ספטמבר.
דרך החוף ריו - סנטוס
דרך החוף מריו לסנטוס, הסמוכה לסן פאולו ולאורכה מצוקים הרריים, מפרצי ים חוליים, ערי קייט שלוות, איים עתירי צמחייה טרופית ועיירות, המשמרות בחזותן את העבר הקולוניאלי.
אורו-פרטו (OURO-PORTO)
אחת הערים המקסימות ביותר בברזיל, ואחת מפניני התיירות שלה.  עיר קולוניאלית, בנויה בתי אבן וסמטאותיה מרוצפות.  בסביבה עיירות נוספות כמו MARIANA ו-TIERRADENTES, המקסימות אף הן.
סלבדור
בירת מדינת בהיה.  בירתה הפולקלוריסטית של ברזיל; מולדת הקנדומבלה והקפוארה.  שילוב של עולם פאגאני שחור עם עולם איברי שטוף אמונות תפלות, שילוב אותו היטיב לתאר הסופר הבהיאני ז'ורז'ה אמאדו.  זו עיר מוקפת חופים, הבנויה על מצוק.  חלקה העליון עתיק וחלקה התחתון חדש.  בין שני החלקים מקשרת מעלית.  זהו המקום להתחקות אחר השורשים האפריקאים כמו גם אחר העבר הפורטוגזי.  בעיר כנסיות יפהפיות ומוזיאונים חשובים להמחשת התרבות האפרו-ברזילאית.  בחוףריו ורמליו RIO VERMELHO מתקיים מדי שנה הטקס הגדול של חג הימנז'ה.  ניתן לשוט לאיי הקייט איטפריקה (ITAPARICA) ואילה דה מארה (IHLA DA MARE), אשר במפרץ.  הראשון מפורסם יותר, השני אותנטי יותר.
 רסיפה (RECIFE)
בירת מדינת פרנמבוקו.  עיר של איים, מים וגשרים, שהעניקו לה את הכינוי "ונציה של ברזיל". במספר מקומות נותרו מסימני השלטון ההולנדי.  בעיר רובעים השונים זה מזה בתכלית.  אולינדה משמרת את האווירה הקולוניאלית, בעוד שבשכונתבואה ויאג'ם (BOAVIAGEM) נבנו בניינים גבוהים, שהפכו אותו למעיין "קופקבנה של הצפון".  בסביבה כפרי דייגים יפהפיים וחופים חוליים השזורים בדקלים.  הקרנבל של אולינדה ידוע בעדינות יחסית, וברקוד הפרבו הסוער.
 
מנאוס
עיר נמל בלב הג'ונגלים של האמזונס.  שוכנת במרחק 1600 ק"מ במעלה הנהר.  מנאוס מהווה בסיס יציאה לטיולים בנהר הגדול בעולם, המזרים 20% מכמות המים המתוקים עלי אדמות, וביערות הגשם הגדולים בתבל.  טיול פופולארי מאד הוא למפגש הנהרות ריונגרו הכהה וריוסולימנס הבהיר.  הם זורמים זה לצד זה עשרות ק"מ, טרם שיתערבבו.  בעיר בתי מידות מפוארים, כולל בית אופרה בסגנון ניאו קלסי צרפתי, זכר ל"בום של הגומי" - הימים בהם לעשירי העיר היה מונופול על סחר הגומי.
 
נכתב על ידי מדריך הטיולים גילי חסקין
 

01bright

01bright

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife