DADDY

01bright 01bright

01bright

פאראטי - פסטיבל הבוץ ליד ריו דה ז'נרו - מרץ 2019

אם אתם מחפשים פסטיבל אלטרנטיבי עם חיבור לאדמה, פסטיבל הבוץ בברזיל יכול להתאים לכם בדיוק. בימים בהם האדם המערבי שכח לכבד את אימא אדמה, פסטיבל הבוץ יכול להזכיר לנו ש"מהאדמה באנו, ואל האדמה נשוב". וגם, עד כמה פשוט וטבעי להיות שמח. כל מה שצריך, זה להשתחרר מעכבות.

ברזיל - על קצה המזלג

ברזיל היא המדינה הגדולה ביותר בדרום אמריקה. האוכלוסייה המקורית שלה הייתה מורכבת משבטים אינדיאניים נוודים למחצה. בהמשך, הפכה ברזיל לקולוניה פורטוגלית וכיום היא דמוקרטיה פדרלית אך השפה הרשמית נשארה פורטוגזית. מרבית שטח המדינה שוכן באקלים טרופי. עולם החי והצומח בברזיל מגוון ביותר: ההערכה היא  שאזור האמזונאס משמש בית לעשרות אלפי מיני צמחים, לכ-2.5 מיליון זנים של חרקים, וכ-2,000 מינים של ציפורים ויונקים.

ברזיל בורכה ביערות גשם עצומים, וכמו כן בקרקע פוריה לחקלאות ובשפע של משאבים מינרליים. על אף הפיתוח החקלאי והתעשייתי הנרחב, קיימים בברזיל פערים חברתיים גדולים בין שכבות האוכלוסייה. כ-40 מיליון איש, המהווים כ-20 אחוז מאוכלוסיית המדינה, חיים מתחת לקו העוני. חלקם גרים בשכונות ארעיות הנקראות "פבלות”, היות ואין באפשרותם לרכוש או לשכור בתים. גם לפיתוח התעשייה והחקלאות יש מחיר משלו: יותר ויותר שטחים מיערות הגשם אמזונס נכרתים, על מנת להפוך לשטח חקלאי, שטחי מראה לבקר עבור תעשיית הבשר במדינות המערב ועוד. כך נעלמים מן העולם מגוון רחב של צמחים ובעלי-חיים, והשטח הנחשב ל"ריאות" של כדור-הארץ נמצא כיום בסכנה.

לחגוג את החיים - קרנבל/פסטיבל הבוץ בפאראטי

לזכותו של העם הברזילאי נוכל לומר, שהם מצאו דרך לרומם את רוחם, גם כאשר שגרת חייהם אינה פשוטה. בברזיל התפתחה תרבות מרשימה של פסטיבלים מלאי שמחת חיים, מוזיקה וריקודים. הפסטיבלים מאפשרים לקחת הפוגה מחיי השגרה ולהתחבר לצדדים שאינם באים לידי ביטוי ביומיום.

במקביל לפסטיבל הסמבה המפורסם המתקיים בריו דה ז'ניירו, מתקיים כבר מעל 25 שנה גם פסטיבל מסוג אחר- פסטיבל הבוץ, המתאים לצעירים ברוחם שאוהבים פשטות ומחפשים חיבור לטבע. הפסטיבל מתקיים פעם בשנה בעיר החוף פאראטי, השוכנת כ-250 ק”מ דרומית מערבית מריו. תלבושות צבעוניות ונוצצות אמנם לא תראו כאן, אך זה אינו מוריד מרמת השמחה. במקום  תלבושות מרהיבות עם נוצות ופאייטים, המשתתפים מורחים את גופם בבוץ דביק ושחור. הכל התחיל ב- 1986, מקבוצה קטנה של חברים שנמרחו בבוץ על חוף הים והחלו לצעוד ברחובות העיר, וזה צבר תאוצה בכל שנה עד שהגיע למעל 3000 צועדים.

ההשראה לפסטיבל מגיעה מהמסורית המקומית העתיקה האינדיאנית. בזמני עברו, היו נוהגים האינדיאנים לצפות את גופם בבוץ למטרות רפואיות, ומקיימים טקסים פולחניים על מנת להביא ריפוי לחולים. הרבה ידע בעל ערך מתרבויות עתיקות הקשור לריפוי כבר נעלם מן העולם. פסטיבל הבוץ יכול להוות תזכורת לכך. הפסטיבל ייחודי בפשטות שלו, ובמפגש הבלתי אמצעי של האדם עם הטבע. אירועי הפסטיבל מתחילים במי הלגונה של פאראטי, שם החוגגים מתפלשים בבוץ שבמים הרדודים. המשתתפים זורקים בוץ אחד על השני, משתוללים, ומוכיחים שאין צורך בהרבה אמצעים חומריים על מנת לעשות שמח. החגיגה ממשיכה במופעי מוזיקה חיה. אחרי-הצהריים מתקיימת תהלוכה רבת משתתפים מרוחים בבוץ, עם שירה וריקודים. החל מ-2011 התהלוכה מתקיימת רק לאורך החוף, מחשש לבטיחות המשתתפים בעת חציית הגשרים המובילים למרכז העיר.

אם כבבר הגעתם עד פאראטי, תוכלו ליהנות גם מהארכיטקטורה של העיר, מהגבעות הירוקות, מהחופים ומהאיים הקטנים שבמפרץ. העיר הפכה לעיר נמל חשובה וחוותה התחדשות בעקבות התיירים המגיעים למקום.

  

תאריכי הקרנבל

על מנת לעקוב אחרי תאריכי הפסטיבל, מידע עדכני לגבי האירועים בעיר, הוסטלים, אטרקציות ובכלל כל מה שאתם רוצים לדעת על פארטי, חפשו בגוגל Paraty Mud Festival. הפסטיבל הבא יתקיים ב 2 למרץ, 2019

למי שאינו מתכנן לטוס עד ברזיל הרחוקה - אל תשכחו, בוץ יש גם בארץ. פסטיבל בוץ בים המלח עדיין אין לנו, אבל אולי נוכל למצוא את הדרך שלנו להתחבר מחדש לטבע, לפשטות וללמוד לחגוג את החיים מבלי לפגוע בסביבה.

01bright

01bright

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife