• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

01bright 01bright

COVID19

מונטהוורדה וסנטה אלנה - אטרקציות ומידע כללי

קצת היסטוריה 
בבסיס  קיומה של מונטהוורדה עומדת התפיסה של שימור הטבע . ב-1951 הגיעה קבוצה של 11 משפחות קווקרים מאלאבמה ארצות הברית להתיישב בקוסטה ריקה שוחרת השלום . הם הגיעו דרך גבול פנמה לחצי האי ניקויה בחפשם מקום להתיישב בו . הם בחרו במקום בגלל אקלים ההרים הלח וריחוקו מהמרכז וכינו את המקום מונטהוורדה שמשמעו ההר הירוק. הם הקימו חוות והחלו בייצור חלב, בגידול בקר  וגידלו גידולי חקלאות למזונם כולל גידול קפה.  לחינוך בניהם בנו הקוויקרים בית ספר שנקרא בית ספר לידידות הפועל,  בהאמינם בחיים פשוטים המתרכזים סביב המשפחה. מכיון שהיו בעלי מודעות  סביבתית חזקה הם הקדישו חלק מהחינוך לשימור הסביבה ולכן גם הפרישו חלק משטחי החוות החקלאיות שלהם למטרת שימור היער וכדי להגן על קו פרשת המים עבור הדורות הבאים.
לאט לאט החלו ביולוגים לשים לב לייחודם של התושבים החדשים של יער גשם הררי זה החוצה את קוסטה ריקה . ג'ורג' פוול, מאסטרנט לביולוגיה מארה"ב היה הראשון שהחל בעבודת מחקר ארוכת טווח על מונטהוורדה  בתחילת שנות ה-70 ואחרים באו בעקבותיו.  הוא הקים את שמורת הטבע מונטהוורדה ב-1972  יחד עם קוויקר נוסף , גילפורד גינדס.
 
במהרה החל להתפרסם דבר קיומו של האיזור העשיר במגוון רחב של צמחים ובעלי חיים החיים בסביבתם הטבעית. מבקרים חובבי טבע החלו לזרום למקום ולמלא את חדרי האירוח הפשוטים שהמקום הציע. בסביבות שלהי שנות ה-80 החלו התושבים לבנות אכסניות קטנות ומסעדות וב- 15 השנים האחרונות הפכה מונטהוורדה ליעד תיירות ברמה עולמית המציע פעילות מספקת למספר ימי שהייה. היום מונים הקוויקרים המתגוררים במקום 800 איש ועוסקים בעיקר בתיירות שהוא ענף הפרנסה העיקרי של מונטה וורדה שהינה אחד ממרכזי התיירות של קוסטה ריקה.

אטרקציות
שמורת יער העננים מונטהוורדה מושכת אליה חובבי טבע רבים . ביער עצים גבוהים רבים ולנוכח גובה האזור ומזג האוויר הלח שרוי בערפילים קסומים הנותנים למטייל את התחושה שהוא בעננים. בשמורה 9 שבילי הליכה עיקריים  לאורך 13 קילומטר הם מסומנים וקלים להליכה. הציפור האופיינית לאיזור היא הקצאל המתבודדת לה ביער . זוהי ציפור גדולה בצבע כחול –ירוק מבריקים וחזה אדום.זנבה ארוך ונוצותיה מרהיבות. הקצאל היתה קדושה לנסיכי המאיה והאצטקים שענדו את נוצותיה בטקסיהם.
יער העננים סנטה הלנה הסמוך נמצא בגובה 5,600 רגל מעל פני הים ובו שבילי הליכה באורך 12 קילומטרים. נדמה שעצי היער הגבוהים צומחים אל השמים ועליהם צומחות ברומליות  בורוד ואדום מבהיקים.  שאון הציפורים ממלא את האוויר ומרחוק אפשר להבחין בקופים המייללים.
 
פארק סלוואטורה הינו יעד תיירות בפני עצמו ובקלות אפשר לבלות בו יום שלם - גשרים תלויים ואומגות יער יקחו את המבקרים דרך מעבה היער אל גן הפרפרים  גלריית יונקי הדבש, תערוכת הזוחלים והדו –חיים. מסעות השמים הרגליים הינם סיורי שטח נפלאים אל תוך מעבה היער באמצעות הגשרים התלויים המאפשרים לגלות בתוך כל הירוק הליקוניות אדומות, פריחה ורודה של עצי הבלסה , וציפורים בעלי פלומה זוהרת ועוד ועוד.
 
עוד במקום תיירות חקלאית כפרית המהווה מוקד משיכה גדול והתושבים מאורגנים לכך. האתרים המעניינים הם CASEMANCOOP שהוא קואופרטיב של נשים אמניות, בית החרושת המקומי לגבינה ומרכז האיסוף והעיבוד של גרעיני הקפהCOOPELDOS  שהוא קואופרטיב שמונה יותר מ- 400  מגדלי קפה המציע סיור מאורגן היטב לצפייה בתהליך גידול וייצוא הקפה. אפשר להגיע למרכז גם ברכיבה על סוסים-אטרקציה בפני עצמה.
 
סיורים נוספים ניתן לעשות בלילה, ללכת לראות את בריכת הצפרדעים המפורסמת בה מגוון רחב של סוגי צפרדעים שונים ועוד.
הגישה למונטוורדה אינה קלה . דרכי הגישה הסובבות הן  דרכי עפר וחצץ תלולות ורצופות מהמורות למעט מרכז סנטה אלנה שנסלל ורוצף. מומלץ להגיע ברכב 4X4  מאובזר היטב. תנועת המבקרים לאיזור לא נפגעת כי תנאי הנסיעה הקשים נתפסים כחלק מחווית המקום. מונטהוורדה הינה דוגמא לחיים בדו קיום של תיירות ופיתוח, קהילות מקומיות החולקות בינהן בשיתוף, מנהגים ופולקלור.  יש הסבורים שביקור במונטוורדה הוא כמו לצעוד אחורה בזמן בעוד שאחרים רואים בה מרכז עכשווי ודוגמא חיובית לקהילות אחרות שפניהן אל העתיד. לאחרים היא מגלמת את ההווה ומהווה דוגמא חיובית לקהילות אחרות במבט קדימה לעתיד.
מדריך זה נכתב בעזרתו האדיבה של אסף מ Lands in Love בקוסטה ריקה

01bright

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife