• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

01bright 01bright

COVID19

הפארק הלאומי קורקובדו - חצי האי אוסה בדרום מערב

הפארק הלאומי קורקובדו נמצא בחצי האי אוסה בדרום מערב קוסטה ריקה המקיף שטח של 425 ק”מ . הפארק קרוב לגבול עם פנמה והינו שמורת היער הראשוני הגדולה ביותר במרכז אמריקה.

פארק קורקובדו נוסד ב-1975 ונחשב היהלום שבכתר הפארקים ושמורות הטבע הביולוגיות בקוסטה ריקה ומציע מגוון אקולוגי מהמם עד כי הנאשיונל ג'אוראפיק כינה אותו "המקום האקולוגי האיטנסיבי ביותר על פני האדמה המקום פופולארי בקרב האקולוגיסטים הטרופיים ומציג למבקרים שפע ועושר של צמחיה וחיות בר. הפארק משמר יער ראשוני בצד החוף הפאסיפי ושטח גדול של יער גשם טרופי,  בין האחרונים שנותרו בעולם.

מבחינה הסטורית, כשכריסטופר קולומבוס סייר ב-1502 לאורך הקאריביים ממקסיקו דרומה הוא הגיע ליבשת קוסטה ריקה וקרא לה החוף העשיר, השם נשאר . יערות מרהיבים ביופים כיסו את הארץ מהחוף האטלנטי עד לפאסיפי ומספרם של  צבי הים היה כה גדול עד שקול צעדיהם בעת עלותם מידי לילה מן הים אל החוף שמשו אות וסימן לחוף מבטחים עבור מלחי הספינות שאיבדו דרכם בים. 75 שנים לאחר נחיתתו של כריסטופר קולומבוס הגיע הקפיטן האנגלי סיר פרנסיס דרייק לחוף הפאסיפי של קוסטה ריקה ונחת במפרץ יפה הנקרא על שמו מפרץ דרייק.

למרבה הצער 500 השנים הבאות לא היטיבו עם החי והצומח וכיום רוב היער הראשוני ממקסיקו דרומה נכרת או נשרף כשלמרבית המזל לקוסטה ריקה היה את החזון לשמרו .

היום קורקובדו משמש בית לאוכלוסיה גדולה של טפירי ביירד ((Baird ואפילו לאוכלוסיה קטנה ונדירה של הנשר ההרפי. נהרות הפארק והלגונות הם בית לאוכלוסיות גדולות של קרוקודילים וקיימנים מרהיבים וכרישי שור. קורקובדו הינו המעוז האחרון באמריקה המרכזית של היגוארים ומינים שונים של חתולים ובהם אוצ'לוט שהינו מין של חתול בר מנומר, פומות ועוד. ניתן לצפות בפארק גם בארבעת מיני הקופים הקוסטריקנים כולל הזן נכחד של קופי הסנאי של מרכז אמריקה, הקפוצ'ין לבן הפנים,הקוף המיילל המכוסה וקוף העכביש. יונקים נוספים שהפארק מציג הם העצלן בעל 3 הבהונות, דב הנמלים המשיי והטמנדואה הצפונית, צפרדעי החץ הרעילות,וסוגים שונים של נחשים ובהם נחשים ארסיים כמו Fer-de-Lance ו- Bushmaster נפוצים אף הם בתחומי הפארק.

מרבית אתרי הצפייה בבעלי החיים ימצאו לאורך החופים יחד עם המקאו האדום שהוא הציפור הנפוצה ביותר בקוסטה ריקה המעופף מעליהם. על החוף עצמו אפשר לראות את סרטני הנזיר החופרים להם בית ובים לאורך החוף את הפליקנים דגים .קצת יותר פנימה ביבשה,אפשר למצוא קופי עכביש, דובי נמלים, פומות, קופי הקפוצ'ין לבני הפנים, נקרים וחיות רבות אחרות. קורקובדו הוא מקום טוב לצפייה בצפרדע העץ אדומת העין, צפרדע הזכוכית בעלת העור השקוף ובצפרדע החץ הרעילה הזוהרת. מתחנת סירנה אפשר לצאת ליער במספר נתיבים קצרים ואפשר אפילו לסייר בהם בלילה, לאור הירח  ולפגוש בטפירים המרשימים ובעקבות טריות של יגוארים בודדים המובילות עד לחוף בסמןך למדריגל. הטפירים אינם מסוכנים בתנאי שמניחים להם. החיה הנפוצה ביותר בפארק היא הקוטי לבן האף השוכן בחוף בין לה ליאונה וסירנה וניזון מסרטני הירח אותם הוא דולה על ידי חפירותיו בחוף. מומלץ לקחת פנס.

חיות נוספות המאכלסות את הפארק הן קופי הסנאי המרכז אמריקנים,הקופים המייללים, דב הנמלים הענק, אגוטי (בעל חיים מכרסם) , העצלן, הנץ השחור, ינשופים למיניהם, יונקי דבש, 220 סוגים שונים של פרפרים, עכביש חוג הזהב, ראקונים, צבי מים, ועוד. האוכלוסיה הגדולה באמריקה במרכזית ביותר של ציפורי המקאו הצבעוניים חיה בפארק וניתן לראותם בקלות חגים מעל החוף או אוכלים. המנגרובים ,הדקלים ויתר הצמחייה הינם בית  ל-139 מינים שונים של יונקים כולל 6 מינים שונים של נמרים וחתולים ו- 116 מינים של דו חיים וזוחלים. יער קורקובדו מרשים יותר מיערות הגשם של אינדונזיה ומלזיה ובחופיו המבודדים של הפארק חיים בעלי חיים רבים כשהיהלום שבכתר הם ארבעת מיני צבי הים הנכחדים.

מדריך זה נכתב בעזרתו האדיבה של אסף מ Lands in Love בקוסטה ריקה

01bright

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife