• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

01bright 01bright

01bright

איי גלאפגוס המדריך השלם - עמית הוד

galagoswide
הייתי דווקא רוצה להתחיל בהפרחת שמועה שרצה המון בין המטיילים שמוותרים על הגלאפגוס עקב המחיר הגבוה. אז ככה, נתחיל מזה שהייתי מאוד מופתע מכמות הישראלים שראיתי על האיים, אקוואדור היחסית מוזנחת בקרב המטיילים הישראלים נהפכת ליותר ויותר חלק מהמסלול של המוצילר הישראלי. השהייה על האיים יכולה להיות מאוד זולה ! החל מחדר ללילה ב-5$-10$ ללילה וארוחות במסעדות המקומיות שלא מביישות אף מסעדת תיירים על הים במחירים מצחיקים של 2$-5$ למנות מכובדות! אז בסה"כ המחייה זולה ואפשר להסתדר בכיף עם 20$ ליום שכוללים לינה ואוכל. ההוצאות העיקריות שלכם יהיו על האטקרציות שגלאפגוס מציעה לכם. נכון- פה אתם תשלמו, ויותר מהממוצע אבל זה לא ככה בכל מקום?
עובדות חשובות
 
1) הגלאפגוס לא בנוי בצורתו הנוכחית לקליטת כמות גדולה של תיירים.
2) השמירה והפיקוח על האיים מתיירים סקרנים מצטמצם.
3) והכי חשוב - הייחודיות של הגלאפגוס מתבטאת בבדידות ובמרחק שהאיים הכירו רוב ימי חייהם ואפשרו לחיי טבע רבים להתפתח בצורה אבולוציונית וללא התערבות אדם. האדם הגיע - החיות הולכות. אז נכון, זה לא תהליך של ימים וגם לא של שנים... אבל ההשפעות כבר ניכרות בשטח ממציאה של ציפורים מתות לאחר שמטייל השליך בקבוק פלסטיק בשטח וציפור אכלה אותו ונחנקה.
 
למה חשובה לנו העובדה הזאת?
כי סביר מאוד להניח (לפחות כמו שהשמועות אומרות) שהדרך הכי נוחה לסנן תיירים היא לעלות את המחירים, וממשלת אקוואדור
על מנת להאט את קצב התיירים לא תהסס לעשות את זה. קשה מאוד לדעת מה העתיד צופן ועם אקוואדור באמת תבצע שינויים
בהסדרים עם הגלאפגוס - אבל את הכוונות שלה בהחלט אפשר לראות בזה שהם סגרו את השדה תעופה המשני בסאן קריסטובל לשיפוצים כדי להסדיר את המנחת ולהגדיל אותו כדי שיתאים לנחיתות של מטוסים.

הגעה לאיים
 
קיימים 2 שדות תעופה בגלאפגוס :
1) באלטרה - המרכזי מבין השניים, ממנו יוצאות רוב ההפלגות.
2) סאן קריסטובל - כרגע סגור לשיפוצים וגם פחות רלוונטי מכיוון שהוא נמצא בקצה המזרחי שלהגלאפגוס והאפשרויות היציאה ממנו הם מאוד דלות. 
האיים מרוחקים 1000 ק"מ מהחוף של אקוואדור והטיסה אורכת כשעה וחצי לכל כיוון. ישנן 2 חברות  Aerogol ו- Tame שמבצעות את הקו הזה והמחירים זהים בשתי החברות וכבר אין כמעט הפרדה בין המחירים של "עונה" ל- "מחוץ לעונה".. הגלאפגוס מתויירת כל השנה והחברות תעופה מנצלות את זה והמחירים זהים וקבועים. הדבר היחידי שיקבע את גובה המחיר הוא מקום היציאה שלך לאיים- קיטו או גויאקיל וההבדל הוא בערך 40 דולר. זול יותר לטוס לגלאפגוס מגויאקיל.
 
סביר להניח שנחתתם בבאלטרה ומכאן שתי אופציות:
* אם יש לכם דיל סגור מראש - יחכה לכם מישהו בשדה תעופה וינחה אתכם כל הדרך לספינה ואתם מסודרים.
* אם אין לכם דיל סגור מראש ואתם בונים על הרגע האחרון אתם צריכים לנסוע לפורטו איורה.. איך מגיעים?
משדה התעופה יש שירות אוטובוסים של החברות תעופה למקום שנקרא canal  - זאת נסיעה קצרה של 10 דקות דרומה למעבר צר של מים בין האי באלטרה לאי סנטה קרוז. אתם עולים על מעבורת של 5 דקות שעולה בין 50-80 סנט (תלוי במצב רוח של הבחור שגובה את הכסף) ועוברים לצד השני לאי סנטה קרוז שמכאן יש שתי אפשרויות: או לארגן קבוצה ולנסוע במונית (ויש המון שם) במחיר של (תלוי ברמת המיקוח שלכם) 5$ לבן אדם. אם אתם לבד ובכל זאת תחשקו במונית- אל תשלמו יותר מ-12$. האפשרות השניה היא לקחת אוטובוס שירות שעולה 1.80$. הנסיעה לפורטו איורה אורכת כ-45 דקות מהרציף.
 
אוכל - ישנו רחוב של מסעדות מקומיות שנמצא שני בלוקים מעל הרחוב המרכזי (av. darwin) ואין בעיה לאכול שם, המקום מציע את אותו האוכל עם אותו התפריט ברבע מחיר! אין חשש מלאכול שם, אכלתי שם שבוע בשר ודגים והכל היה תקין. צלחת ממוצעת עם אורז, אפונה ודג או בשר (שאגב ממש טעים) ויש מגוון מסעדות שם ולא חסר מבחר.
 
הפלגות
 
אפשר לרשום פרק שלם על המרדף הזה של תיירים אחרי הספינות וההפלגות ויש כמה דברים חשובים שאתם צריכים לדעת אז בוא נעשה קצת סדר בדברים (זה הולך להיות טיפה ארוך אבל תשקיעו בקריאה יש פה כמה עצות חשובות).
 
נתחיל בעובדה חשובה:
בכל מה שקשור לגלאפגוס  אין דבר כזה סוכנות טובה או לא טובה. יש סוכנות עם יותר מידע ופחות מידע. הסוכנות היא הקישור שלכם לספינה - מה שהספינה מציעה זה מה שיש - המחיר שהספינה נותנת- זה מה שתשלמו! הספינות ברמה של תיירים מאוד מוגבלות במספר ולכן התחרות עליהן היא מאוד גבוהה ויש ביקוש גבוה בגלל המחיר הזול שלהן. 
 
קצת על הספינות - מתחלקות לארבע רמות:
טוריסט קלאס, סופיריור טוריסט קלאס, פירסט קלאס ולאקשרי קלאס. בחירת הקרוז היא עניין חשוב ומאוד מאוד אנדיבידואלי. הדעות של אנשים והמחלוקות לגבי הספינות מאוד קיצוניות אחת משניה ונובעות משני דברים: אחד - רמת הציפייה שלכם מהקרוז ומהספינה. שתיים- הרמה של הספינה שלקחתם. אין מה לעשות - ככל שהרמה של הספינה שלקחתם יותר נמוכה ככה התנאים שלכם על הסיפון יהיו צפופים יותר ופחות נוחים - וזה סביר להניח מה שתקבלו מרמה של 1+2. יש כאלו שמסתפקים ברמות האלה ולא צריכים הרבה ויש כאלה שהקרוז הזה יכול להיות סיוט בשבילם ומכן נובעות כל החילוקי דעות של האנשים.
 
אז מה עושים? ואיך מסתדרים? ישנם 2 דרכים:
 
1) סוגרים דיל מראש לפני שמגיעים - זה שקט נפשי שיש לכם ספינה סגורה מראש ואתם לא צריכים להיות במרדף באיים עצמם אחרי דילים של הרגע האחרון, בסגירת דיל מראש אתם תשלמו מחיר מלא של הספינה ורמת ספינה שאתם תיקחו יהיה סביר להניח 1 או 2. החסרונות העיקריים של סגירת דיל מראש היא שאין לכם אפשרות להשיג באמת דילים של הרגע האחרון ואתם משלמים מחיר מלא ושאין לכם את האפשרות לראות את הספינה רק בתמונות אחרי עבודה בפוטו-שופ שעזרו להם להראות כמו הטיטניק. עם המחיר והספינה אין מה לעשות זה הקנס שמשלמים עבור לסגור ספינה מראש. מה כן אפשר לעשות: לבקש חוזה בכתב, שהסוכן מתחייב לכל מה שהספינה מוציאה מהדברים הקטנים של 3 ארוחות ביום ועד לכמות האנשים על הספינה (שתמיד הם נוטים להוסיף). ברגע שיש לכם חוזה כתוב אתם יותר מוגנים ויש לכם יותר כח - בעזרת זה תוכלו לראות גם עם הסוכן שיקר לכם או שהוא עומד במילה שלו ומשתף אתכם פעולה ועומד מאחורי כל מה שהוא אמר לכם.
2) כאן מגיעה ההתלבטות של כולם, לסגור דיל מראש או לחכות לרגע האחרון על האיים ? הסיכוי שתמצאו דיל של הרגע האחרון עם ספינות ברמה של 1 או 2 הוא נמוך מאוד! ישנם ממש מעט ספינות מול ביקוש אדיר! ולא רק אנחנו הישראלים מחפשים את הרמות האלה. 90% מהתיירים סוגרים לעצמם את הספינות האלה. כשהיית באיים וביררת לגבי קרוז עם הספינות האלה הכל היה תפוס שבועיים קדימה. זה יכול להיות מאוד מתסכל לרוץ בין כל הסוכניות בעיר ולברר על קרוזים ועוד יותר מאכזב לגלות שהכל תפוס. אם אין לכם זמן, אין לכם מה להמשיך לקרוא את הפסקה הזאת. סגירת דיל מראש היא האופציה היחידה שלכם. אבל במידה וניחנתם במספיק זמן, אתם יכולים לגלות שסגירת דיל ברגע האחרון זה עסק לא רע בכלל, למה? אז כמו שאמרתי - הספינות ברמה הנמוכה, תפוסות אבל ברמות היותר גבוהות כמו רמה של מחלקה ראשונה הספינות מסוגלות לאכלס יותר אנשים על הסיפון ובהרבה מקרים הם לא בתפוסה מלאה, נכון הם יותר יקרות אבל לדוגמא אני חיכיתי עד שעה לפני שהספינה הייתה אמורה לצאת להפלגה באותו היום והציעו לי כבר ב-700$ במקום 1400$ בספינה ממש טובה של מחלקה ראשונה.  כל העסק הזה של לסגור דיל באיים עצמם ברוב המקרים יעלה לכם יותר אלא אם כן נפל מזלכם והשגתם דיל ממש זול. הוא מומלץ רק למי שיש לו זמן ועוד קצת כסף  אבל זה יכול לשנות לכם את כל הטיול.
היתרונות: אתם על ספינה הרבה יותר טובה, התנאים הרבה יותר נוחים והצוות הרבה יותר מקצועי עם מדריך דובר אנגלית.
החסרונות: שום דבר לא בטוח ויכול להיות שתגיעו ולא יהיה כלום, זה לקחת סיכון וזה עולה יותר כסף.
לסיכום עניין הספינות: הכל עניין של מזל, אין חוקים. רוצים בזול - תסגרו דיל מראש.רוצים לקחת סיכון ולהתפנק במחיר של הרגע האחרון - טוסו ישירות לאיים.
 
טיפ: לפני ההמראה לאיים גשו לסוכנות טיולים מומלצת ותבררו על דילים של הרגע האחרון, על הספינות, ועל ימי היציאה של הספינות, אם תראו שההיצע הוא מאד נמוך  ושלסוכן אין הרבה מה להציע מלבד ספינה אחת שיוצאת עוד שבוע סביר להניח שהוא צודק... ואין לכם מה לנסוע לאיים בלי דיל כי שם בטוח לא תמצאו  ועדיף לכם לחכות עוד כמה ימים בקיטו או בגויאקיל ולסגור שם. במידה והוא נותן לכם רשימה של מספר הפלגות זה אומר שאין יותר מדי תיירים ובהחלט כדי לכם לנסוע לאיים עם הרשימה שהוא נתן לכם ולחכות לימי יציאה שלהם ולהוציא מחירים של הרגע האחרון.
טיפ 2: הסוכנויות טיולים בגלאפגוס מאוד עצלניות ויש להן לרוב היצע אחר של ספינות אחת מהשניה, לכן אם נכנסתם לסוכנות ולא היה לו מה להציע. אל תתיאשו, תמשיכו להבאה וסביר להניח ששם כן יהיה להם, הם לא מתאמצים לבדוק ועונים לכם ע"פ ידע קיים שלהם באותו הרגע,תמשיכו הלאה, אתם תמצאו!
 
לצוללנים שבנינו
 
קשה לי בתור צוללן להגיד שאפשר באמת להגיד שהיית בגלאפגוס אם לא צללת. המקומות מדהימים, הראות יחסית טובה וברוב המקומות הזרמים הם די חלשים, אבל כל זה לא משתווה לעולם התת ימי הזה שיש בגלאפגוס ! לאחר 28 צלילות יש לי גם המלצות בשבילכם מטורפי הצלילות. נתחיל בהמלצות על הסוכנויות שנמצאות בפורטו איורה (סנטה קרוז):
SUB AGUA סוכנות מעולה! 125$ לשני צלילות, יחס אישי ובאמת מדריכים מקצועיים שאכפת להם ממך, שעוקבים אחריך בצלילות ולא בורחים קדימה ונעלמים במים, החסרון שלהם הוא באוכל ובסירה שלא מאובזרת כמו שצריך אבל בסה"כ אחלה סוכנות- מומלצת בחום!
 
SUB IGUANA לא יודע למה יצא להם שם טוב, הדבר היחידי שיש להם זה משרד יפה ומדריכים מקצועיים... שאיך זה עוזר לי? הם יקרים - 135-145$ לשני צלילות, הספינה שלהם לא להיט בכלל, הדבר היחידי שהם מתגאים בו זה שיש להם מקומות צלילה בלעדיים ששאר החברות לא צוללות כי זה רחוק להם. אולי שווה לעשות אצלם יום צלילה אחד רק בשביל להגיע למקומות האלה אבל לא יותר, יש חברות הרבה יותר טובות.
 
NINFAS TOURS – הם סוכנות טיולים- (צמודים להוסטל LOS AMIGOS) אבל גם מועדון צלילה... נכון להיום עם המחיר הכי נמוך- 140$ אבל ל-3 צלילות. לזכותם יאמר באמת זולים, הספינה הכי טובה שקיבלת עד היום מאובזרת יופי,אוכל נהדר עם קינוח של סלט פירות (ולא סנדוויצ’ים כמו אצל אחרים). הבעיה נחלקת לשתיים: המדריכים שלהם לא מקצועיים! ולא מעניין אותם ממך, הם רצים קדימה ולא מסתכלים אחורה לראות אם יש בעיות. הבעיה השניה שלצוללנים מתחילים 3 צלילות ביום יכולות להיות מעייפות ומתישות, מומלץ למי שבטוח בעצמו ויש לו ניסיון צלילה,אחלה מחירות נאים. לא מומלץ למתחילים מטעמי ביטחון ויחס.
 
עוד מועדון אחד (וגם היחיד שם) שנמצא על האי איזבאלה נקרא DIVE CENTER אי מדהים! הרבה יותר יפה מסנטה קרוז וחבל שיש שם רק סוכנות צלילה אחת, המחיר סבבה: 125$ לשני צלילות אבל ממש לא מקום מקצועי שמתנהל על ידי שני ילדים שיש להם נסיון בצלילה אבל אני לא בטוח לגמרי בתעודת המדריך שלהם. הספינה שלהם קטנה ולא נעימה לצלילה,החבר’ה עצמם באמת בסדר, אבל לא ממליץ לצוללנים מתחילים.
 
אתרי צלילה
 
האתרים בגלאפגוס מלאי חיים ובכל צלילה תראו משהו מעניין, כמובן ששום דבר לא בטוח וגם באתרים הנחשבים ביותר אתם יכולים לרדת למים ולראות רק איזה צב שיעשה לכם טובה שהוא שוחה לידכם. מבין האתרים הנחשבים נמנים:
 
1) SEYMOUR ISLAND מקום טוב לצוללנים מתחילים, בקושי יש זרמים והמקום פשוט מלא בהכל.. צבים, כלבי ים, כרישים (למרות שכרישי פטיש קשה לראות כאן) אבל בשביל צלילה ראשונה המקום מאד נוח וממולץ....

2) GORDONS ROCKS המקום לכרישים… טיפה זרמים אבל לא נורא…ככל שהזרמים חזקים יותר ככה תראו יותר (דגים אוהבים זרמים) כרישי פטיש פשוט חוגגים שם... ואין מצב (כמעט) שלא תראו שם קבוצות שלהם....

3) ISLA TURTUGA - אם אתם לא באי איזבאלה עצמו נראה לי שהמקום היחידי שצולל שם זה sub iguana וממש נחמד. יש שם בעיקר כרישי גלאפגוס ו- white tipped (סוג של כרישים) וטיפה כלבי ים.

4) ISLA QUATRO HERMANOS - או בעברית "ארבעת האחים" נמצא גם באי איזאבלה וממש מומלץ, יש קצת זרמים אבל מסתדרים. לאתר הזה אני לא יודע אם יש חברה בסנטה קרוז שעושה צלילות אבל מהאי איזאבלה בטוח תוכלו לצאת. פשוט אחד האתרים היפים לצלילות! המון כרישים מכל הסוגים! צבי ים ומלא סוגי של מנטות!

5) ISLA FLOREANA - ישנם מלא מקומות לצלול באי שם אבל תראו אותו הדבר אז אין מה לעשות שם יותר מ2-3 צלילות, מה שממש כיף שם שבין הצלילות אתם יכולים לשנרקל עם כלבי ים ולהעביר בכיף את הזמן המתנה בין הצלילות, יש שמה להקה של כלבי ים ממש חברותיים וממש כיף. מתחת למים: אם תצללו באתר champion תראו בעיקר צבי מים וקצת גולדן ריי -קטנים על הקרקעית החולית, לא הכי מעניין... אבל נחמד. אתר ממש טוב לכרישי גלאפגוס שמה ראיתי אולי עשרות מהם נקרא ponta cormoran - נמצא באותו האי - ממש מומלץ!

6) DARWIN AND WOLF -  אמנם הם בסוף... אבל שני האתרי צלילה האלה נחשבים לאתרים הטובים בעולם כדי לראות  whale shark שזה סוג של לוויתן, ובכלל כל הכרישים שאתם רק חולמים לראות פשוט שוחים שם לידכם כמו זבל בלהקות ענקיות... אני לא מדבר על דולפינים ששם זה המקום היחיד שראיתי דולפינים בכל הצלילות שלי. אבל יש בעיה קטנה: שני האיים האלה מרוחקים (יחסית) משאר האיים ונמצאים בקצה הצפון מערבי של הגלאפגוס ואף סוכנות לא מוציאה לשם צלילות כי זה לילה שלם של הפלגה לשם... האופציה היחידה להגיע לשם היא בקרוז צלילות (ספארי צלילות) כמו שלקחתי, שיש אולי 4 ספינות בלבד שעושות קרוז כזה והם יקרות מאוד, הרבה מעבר לכיס שלנו... מדובר על 3700$ בשביל 8 ימים שמתוכם צוללים כל יום בין 2-5 צלילות. מי שבכל זאת מתעניין בספארי צלילות שני אוניות מומלצות הן: "agressor" ו- "sky dancer".

* קשה לסקור את כל האיים ולצלול בכולם ובטח שצריך יותר משבועיים בשביל זה, אם יש לכם זמן תמשיכו לחקור, אם אתם מוגבלים - האתרים למעלה ממש מומלצים. החוויה מתחת למים בגלאפגוס היא משהו שקשה להסביר במילים,והצוללנים שבנינו יבינו.
 
האיים (אטרקציות)
 
סנטה קרוז:
 
1) תחנת צ’רלס דרווין המופרסמת, אני לא ירחיב... מקום נחמד לצפייה בצבים.
 
2) מפרץ טורטוגה - אחד מהחופים היותר ארוכים של חול לבן בגלאפגוס , אפשר לראות שם איגואנות, צבי ים וכרישים ומומלץ לשנירקול... החוף טיפה רחוק, כ- 2.5 ק"מ בשביל שיוצא מפורטו איורה.
 
 3) נימפס לגון -
לגונה חביבה שלא מציעה יותר מידי... ממוקמת שני בלוקים מאחורי הכנסייה שבעיר, בשעות השעמום אפשר לגשת לשם- שום דבר לראות, סתם לטבול במיים קרירים ולראות מקום יפה.
 
4) לאס גרייטאס - מקום יפייפה! מיים מתוקים שזורמים מההרים ומתערבבים עם מי ים, המקום מוקף בלבה שהתקשתה ונותן צורה מיוחדת למקום. מומלץ לשחות שם ולשנרקל.. המים יותר צלולים שם.המקום הזה גם טיפה מרוחק מהעיר ודורש הליכה, תוכלו לקצר את הדרך אם תשכירו מונית מים שהיא ממש זולה והיא תביא אתכם למקום.
 
5) 2 המכתשים של סנטה קרוז- נמצאים בחצי הדרך לשדה תעופה, חצי שעה במונית... מי שאוהב מכתשים מוזמן לראות. אני, אישית, פשוט עצרתי שם לשניה אחת בדרך לשדה תעופה, פשוט ביקשתי מהנהג שיעצור לי לשניה, הנקודת תצפית היא מהכביש ולא צריך הליכה, לא צריך לקחת מונית ספיישל לשם פשוט לסמן "וי" בדרך לשדה תעופה או בהגעה...
 
6) אם אתם בענייני צבי יבשה מגודלים, חוץ מתחנת דרווין המלאה בתיירים אתם יכולים לגשת למקום שאני לא זוכר את שמו... אבל תשאלו כל אחד בעיר הוא יגיד לכם, המקום נמצא גם בחצי הדרך לשדה תעופה- על אותו הכביש
ושמה אפשר לראות צבי יבשה בסביבה הטבעית שלהם, ממש נחמד, חייבים מונית ספיישל לשם בערך 40 דקות נסיעה לכיוון, גם כאן אתם יכולים לשלב את הנסיעה לשדה תעופה יחד עם ביקור במקום, קחו בחשבון את הזמנים וצאו לדרך.
  
איזאבלה:
 
אם מיציתם את סנטה קרוז.. ואתם תעשו את זה מהר מעוד אני מבטיח לכם... פשוט אל תהססו ותעברו לאי איזאבלה! המקום מציע הרבה יותר.הרבה יותר כיף בעיניים להגיע לנמל שלו ולראות שהכל ירוק וצמחייה מסביב והכי חשוב - יש לו המון מה להציע!!!
 
ההגעה לשם מתבצעת ע"י שייט של שעתיים בספינת מירוץ, כרטיסים אפשר לקנות בכמה דוכנים, חייבים לעשות שם לפחות שני לילות כי הספינה לשם יוצאת ב-14:00 וחוזרת ב- 6:00 אז מגיעים בערב. רק למחרת עושים את האטרקציות ואז חייבים עוד לילה כי החזרה היא ב-6:00 בבוקר.
 
טיפ לספינה -הבעלים של הספינה לא דופקים חשבון לאף אחד,ברגע שהם מלאים (16 אנשים) הם יוצאים לדרך. יכול להיות שקנית כרטיס וספינה אחת מלאה עזבה ונשארת עם עוד 2 אנשים, לא תהיה עוד ספינה ותצטרך לחכות למחר. הכרטיס שלך לא מקנה לך 100% אחריות נסיעה. לכן, תגיעו מוקדם ותעמדו בתור, שלא תהיו אחרונים.
 
לינה: יש שלל מקומות לינה, רובם יחסית יקרים, המלונות שבמרכז יקחו ממכם בסביבות ה-15-25$ ללילה... ישנם הוסטלים בצדדים שיגבו 10$ ללילה.. זה הכי זול שמצאתי.
 
אל תקחו טיול מאורגן מסנטה קרוז לאיזאבלה!
תעשו את הדברים בעצמכם, גם יותר זול. וגם לא מוגבלים בזמן.
 
מה יש לעשות שם?
 
1) הדבר המרכזי שכולם נוסעים בגללו הוא המכתש השחור שהוא המכתש השני בגודלו בעולם, באמת מרשים! ההגעה לשם מחייבת טיול מאורגן שעולה 30$ לסוסים ו-20$ להליכה. העלייה לא כזאת רצינית ואפשרית בהחלט להליכה בייחוד שהסוסים שם די עצלנים! 
 
2) LAS TINTORERAS - איים שנמצאים 100 מ’ מול הנמל והשנירקול בהם ממש נחמד, תהיו שם עם פינגוינים וצבי ים. רוב האנשים משלבים את הסיור הקצרצר הזה מייד לאחר החזרה מהמכתש... מקסים!
 
3)  TUNELES DE LAVA - המקום לשנרקל בו... המים רדודים וצלולים כמו שלא ראיתי עד עכשיו בכל הגלאפגוס ,אפשר לראות שם כרישים וסוגי מנטות שונים והכל בשנירקול! בנוסף אתה מוקף בגשרים של לבה שהתקשתה שם בצורות של קשתות. מגיעים לשם עם ספינה- דקות בערך. בסך הכל סיור של 3 שעות אבל מדהים! מחיר- בין 25-35 $.
 
4) האגם הקטן באמצע העיר - אין משהו מיוחד, עומדים על הרמפות עץ בשעות הדימדומים ואפשר לראות שם פלמנגו.
5) גם כאן, באיזאבלה יש מרכז לגידול צבים, יותר מרשים מסנטה קרוז. 
CENTRO DE CRIANZA DE TORTUGAS GIGANTES המקום נקרא:
 
6) חופים -  אין בכלל מה להשוות, משטחים של חול לבן. במגוון מקומות שונים, שווה להשכיר אופניים- יש חברת השכרה שם שאפשר להשכיר אופניים ממש חדשות ועולים על השביל שיוצא מהעיר לכיוון מערב(לא לכיוון של הנמל אלא לצד השני) תמיד גם תוכלו לשאול מקומיים, שאגב מאד מאד חברותיים ואוהבים לעזור לתיירים לגבי הכיוון.
עם האופניים אתם תרכבו לאורך החופים, תעצרו איפה שבא לכם.. תעברו חומת אבן שבנו אסירים לפני מאות שנים ובסוף תגיעו גם לנקודת תצפית מקסימה על האיים ועל villa mil (העיר שבאי).
 
7) ישנו פארק ממש חמוד.. הכניסה אליו נמצאת בנמל מול המשרדים של סוכנות pinguinos tours וזאת שמורה יפהפיה שאפשר לשנרקל שם ולראות ציפורים למניהם. כל הסיבוב הוא אולי שעה. שווה לקפוץ או לשלב עם אחד האטרקציות המקומיות.
 
חשוב חשוב: אין באיזאבלה כספומטים! תבואו עם מספיק כסף מסנטה קרוז!!
 
מ-ד-ה-י-ם
 
השבועיים האלו בגלאפגוס היו אולי הטובים ביותר בטיול שלי, כל אחד יכול לבחור את הדרך טיול שלו בגלאפגוס , יש כאן הכל מהכל, אפשר ברגל אפשר בספינה, לא חייבים לבקר בכל האיים, הנוף בכולם זהה ורוב החיות נמצאות בכל מקום. אפשר לטעום קצת מכל דברוחוץ מזה שבשביל לבקר ולמצות את האיים צריך הרבה יותר משבועיים.אל תדחיקו את הרעיון של לטייל בגלאפגוס מיידית, זאת אופציה יקרה יותר אבל ממשית בהחלט ושלא לדבר על זה שאתם לא תשכחו את הפרק הזה בטיול בחיים שלכם :)

01bright

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife