01bright

01bright 01bright

01bright

קוסקו - מידע כללי על העיר, אטרקציות ובית חב"ד

cuscoflag

העיר קוסקו (Cuzco) ממוקמת בגובה של 3,200 מטרים מעל לפני הים. תרגום השם הוא סלע הינשוף.  

קוסקו, אחת הערים המפורסמות ברחבי פרו, מונה כ-300,000 תושבים. בעברה הייתה הבירה של בני שבט האינקה ולמעשה ניתן לראות ברחבי העיר ובסביבתה, אתרים ומבנים רבים להנצחת אותו שבט. מבחינה תיירותית תוכלו לראות כי המטייל הישראלי לא מפספס את קוסקו כאשר הוא מגיע לפרו תושבי המקום ובעלי העסקים ערוכים ומוכנים בכדי לספק את האווירה התיירותית ובמיוחד לנו ישראלית. תמצאו כי בעלי חנויות יודעים מילים ומשפטים שלמים בעברית, תראו שלטים בעברית בחנויות, מסעדות ובסוכנויות תיירים. מקומות הבילוי מלאים בתיירים ממדינות שונות בעולם. קוסקו היא עיר שופעת אטרקציות, לא מעט מטיילים שוהים בה לתקופה ארוכה בה מכיוון שיש בעיר הזו הכל. מבחינת חיי לילה, יש כמה פאבים ומועדוני ריקודים מוצלחים מאד. פאבים שמקרינים סרטים בימים קבועים, וכאלו שמלמדים את ריקוד הסלסה. כמובן שלא חסר גם מועדונים לצאת אליהם במרכז העיר. כמו כן, המון מטיילים נשארים  בה לפרקי זמן ארוכים כי היא מהווה נקודה טובה להתארגנות לטרקים שונים. 

תחבורה/אוטובוסים
אוטובוסים עם זמנים ומחירים ומידע מורחב ראה בתפריט הקודם 
אוטובוסים ריכוז זמנים ומחירים : לחץ למידע נקודתי

היסטוריה

על פי האגדה נוסדה קוסקו על ידי בן האינקה הראשון, מאנקו קאפאק בראשית המאה ה-12, אך לפי עדויות ארכיאולוגיות העיר היתה מיושבת מאות שנים לפני עליית בני האינקה, ושכנו בה תרבויות שונות. היא נכבשה על ידי בני האינקה רק בשנת 1438 בתקופת פאצ'אקוטק התשיעי, ובתקופה זו כבשו עוד שטחים נרחבים באזור האנשים המרכזיים. פאצ'אקוטק  פיתח את העיר ונתן לה צורה המזכירה פומה כמו כן הוא הקים בה רשת של תעלות מים וכן טרסות ומקדשים  מרהיבים לכל אורכה. מאז ועד הגיעם של הספרדים  הייתה קוסקו בירה משגשגת של האימפריה. קאמפה היה השליט האחרון ששלט באימפריה המאוחדת ואותה חילק לשני בניו. אטאהואלפה שידו היתה על העליונה כבש מאחיו את שטחה של קוסקו. 

ב- 1532 החלה משלחת ספרדית בפיקודו של פרנסיסקו פיסארו את כיבוש פרו. המשלחת פגשה את אטאהואלפה שסיים את כיבוש חלקה הדרומי של האימפריה,koricancha בעיירה קחמארקה. אטאהואלפה הגיע לפגישה בליווי משלחת גדולה אך לא חמושה ולאחר שסירב לקבל עליו את הנצרות וזרק את ספר התנ"ך שהוגש לו לקרקע, הספרדים זינקו מהמארב, טבחו בלוחמי האינקה ולקחו את אטאהואלפה  עצמו בשבי. כדי לקנות את חירותו, הציע אטאהואלפה לתת את מרבית אוצרות האמפריה וכך פורקו חצרות הזהב והכסף של האינקה. למרות זאת, בעקבות לחץ משאר מפקדי המשלחת ושמועה לא מבוססת שאטאהואלפה פקד על צבאו להתקדם לעבר הספרדים ולתקוף אותם, הוציא פיסארו את אטאהואלפה להורג.

במשך החודשים שלאחר מכן צעדו הספרדים בשביל ההררי הקשה, חצו את נהר האפורימאק ולחמו בכוחותיו של אטאהואלפה. נתיני האימפרייה המקומיים ראו שהיו נאמנים לוואסקר וראו בצבאותיו של אטאהואלפה צבא כובש סייעו בידיהם של הספרדים ואף ראו בהם משחררים. עם סיום הקרבות וכיבוש העיר קוסקו הכתיר פיסארו את מאנקו אינקה כיורשו של וואסקר ושליט האינקה תחת השלטון הספרדי. עד המאה ה-16 הפכה קוסקו לעיירה קולוניאלית שקטה ודבר לא נותר מעושרה העצום. רוב בנייניה נהרסו ופינו את מקומם לכנסיות ובתים קולוניאלים. אולם, עד היום אפשר למצוא ברחובותיה יסודות וחומות מתקופה טובה יותר שהופכת את הביקור בעיר לחוויה בנבכי הזמן.

לסיור וירטואלי בפלאזה דה ארמס (הככר המרכזית של קוסקו)

360Tour            360Tour2

אטרקציות

קוסקו אולי העיר המגוונת ביותר בדרום אמריקה מבחינת אטרקציות, תיירים רבים מכינים עצמם לשהות ארוכה יחסית בעיר, ולמרות זאת לא ממצים אותה עד תום. בעצם תוכלו למצוא בעיר כמעט כל אטרקציה אפשרית העולה על רוחכם. מידע טוב תוכלו לקבל בטוריסט אינפורמיישן של קוסקו שנמצא בכתובת: portal matnas 188, שם תוכלו לקבל גם מידע לקניית כרטיס המבקר לקוסקו שמאפשר להיכנס לחלק ניכר מהאתרים המרכזיים בסביבת קוסקו. כאן נסקור את האתרים והאטרקציות המרכזיות, למידע נוסף לחצו על הלינקים השונים.באופן כללי ניתן לעשות את מרבית האטרקציות ללא סוכנויות ולחסוך מעט בעלויות אבל הסוכנויות הגדולות ייתנו לכם דילים טובים אם תרכשו דרכם מספר אטרקציות.

מאצו' פיצ'ו- האתר המפורסם ביותר של שבט האינקה שחיו באזור המאה ה - 16 עד שנכבשו ע"י הספרדים. המקום הקסום הזה שוכן בין ההרים המיוערים באזור קוסקו שנחשבת לבירת האינקה.

טרק האזאנגטה- הטרק הפופולרי בקוסקו, זהו טרק רכוב על סוסים(פרדות), נמשך 4-6 ימים ועוברים באזור מדהים של לגונות מהממות והרים מושלגים.

צ´וקאקיראו - מעוז האינקה האחרון שהתגלה בערבות פרו, באמצע יער עבות והרים ירוקים שוכנת לה עדיין העיר החבויה אליה תוכלו להגיע אחרי מסע מפרך בעמק של נהר הפורימק.

פארק מאנו (Manu) שנמצא צפונית לקוסקו באזור דרום מערב פרו לא הרחק מהגבול של פרו עם ברזיל הוא יער גשם מדהים שכמעט ולא נהרס עקב נזקי הסביבה ובני האדם 

סאלינאס (Las Salinas de Maras) הוא מפעל לייצור מלח בשיטה מאד פרימיטיבית ועתיקה, תאמינו או לא המקום הזה קיים עוד מימי האינקה. המפעל הוקם על מעין שמי הנביעה שלו מלוחים, המים יורדים ומתפצלים למאות בריכות , וכך כל בריכה אוגרת בתוכה מים ומלח ובתהליך אידוי נשאר רק לאסוף את המלח. האתר ממש יפהפה וכל הבריכות יושבות בטרסות במדרון בתוך העמק, כל בריכה בעלת צבע אחר (לפי התקדמות הייבוש) וכך נוצרים המון גוונים מלבן ועד חום. עבודת איסוף המלח גם היא פרימיטבית ומיושנת ונעשית ידנית באתים וקערות. תבקשו הנחיות כיצד להגיע למקום, המסלול מורכב.

רפטינג - רפטינג של 3 ימים בנהר אפורימק , נהר בדרגת רפיד 5 פלוס , הנהר נמצא בתוך קניון אפורימק שאורכו יותר מ-50 ק"מ. בתחילת הנהר ברמה קלה יותר והרפיד נמוך (2 או 3), בהמשך הנהר מתגבר וגועש ומגיע לרפיד גבוה (4 או 5). הרפטינג נחשב לאטרקציה מובילה ופופולרית, מטיילים רבים חווים אותה, רק שימו לב שאתם לוקחים חברה טובה שנוהגת באמצעי זהירות. אם אתם רוצים ראפטינג רגוע יותר, עשו זאת בנהר האורובמבה ליום או יומיים בלבד - רפיד 4.

קפיצות בנג´י- קיים מתחם של " action valley" שם מבצעים 2 סוגי קפיצות, הראשונה היא קפיצת בנג´י מגובה 120 מטר ממנוף, זוהי קפיצת הבנג´י הגבוהה ביותר היבשת. הקפיצה השניה היא "סופר מן", בה אתם משוגרים מהקרקע לגובה של 90 מטר ונופלים בחזרה. ניתן להוסיף כסף כדי לקבל צילום וידאו ותמונות.

סנפלינג מפלים- יוצאים מקוסקו במרחק לא רב צפונה ומגיעים לחוויה בלתי נשכחת, סנפלינג המפלים, יורדים מצוקים גבוהים מתחת למפלים, הסנפלינג הוא יום אחד והוא כולל הסעה ומדריכים שדואגים לכל הציוד ולארוחת צהריים, גם כאן שימו דגש על בטיחות ועל הקבוצה איתה יוצאים. בנוסף לסנפלינג מפלים ניתן גם לצאת לסנפלינג רגיל.  

טרקטורונים ואופנועי שטח  - ניתן לצאת לרכיבה על טרקטורונים סביב קוסקו עם מדריך מיומן, כמו כן ניתן להשכיר אופנועי שטח בעיר גם באופן עצמאי.
בנוסף לאטרקציות הפופולריות האלו קיימות גם אטרקציות רבות שפחות שכיחות בקרב המטיילים: מצנחי רחיפה, קורסי טיפוס הרים וכיוצא בזה. לסקירה מורחבת ראו אטרקציות בקוסקו.

סוכנויות טיולים

קוסקו מלאה בסוכנויות טיולים שמוציאות למגוון טרקים, טיולים, רפטינג, השכרות אופנועים וכדומה...
ישנן סוכנויות טובות יותר וטובות פחות אך קשה להיתקל בסוכנות בקוסקו שלא קיבלה ביקורת (חיובית ושלילית) מצד המטיילים.
תמיד יהיו מקרים וסיטואציות שיגרמו למטיילים להיות לא מרוצים מהסוכנות, גם סוכנות שעושה הכל באופן מושלם מועדת מדי פעם, הבעיה היא כשמדובר במצבים של חוסר אחריות שמסכנים מטיילים, קחו את כל זה בחשבון ושימרו על עצמכם, דעו כי רפטינג וטרקים מסוימים הם מסוכנים ואין לסמוך בעיניים עצומות על מדריך הטיולים.
היכנסו אל עמוד הפרופסור על מנת למצוא סוכנויות עדכניות.

חיי לילה 

האופציות רבות בקוסקו וכל שנה מועדון אחר מותיר זכרונות טובים בליבי המטיילים. כיום הזרם הולך אל מועדון האינקה טים. (בעבר הדיסקוטקים הפופולרים היו אפטאון, מאמא אמריקה ומאמא אפריקה) בד"כ  במועדונים בקוסקו תשמעו כל ערב להיטים וגם שירים ישראלים החוזרים על עצמם כל ערב כמעט באותו הסדר. אך לא ממש נמאס כי האוירה טובה והכניסה חינם לישראלים ולפרואניות(אבסורד לא?) רוב המועדונים נמצאים בפלאזה דה ארמאס וסביר להניח שתמצאו אותם  לפי רעש המוזיקה המרעיד את הכיכר בלילה.

קניות

קוסקו היא אחת הערים שכדאי לערוך בה קניות, השווקים עשירים ומלאים בסחורות, והכל זול באופן יחסי.
אחד השווקים הגדולים ממוקם בסופה של שדירת השמש AV. DEL SOL, שם תוכלו למצוא בגדים, ציוד למטייל, מצרי אלפקות למיניהם, חפצי אומנות, תכשיטים womanincuscoופירות וירקות. כמו כן מצויות שם חנויות המפעל של הבגדים בייצור מקומי והמחירים זולים ביותר. שוק נוסף הממוקם ברחוב San Brenardo, מציע אינסוף מציאות, מחפצי אומנות, עתיקות ובגדים. סוף אבינדה סול תמצאו מבנה גדול שנקרא שוק הארטסניה ששם תמצאו שוב את חנויות האומנות ממש בזול, מקום טוב לקניית מתנות.שוק בסגנון אחר לגמרי הוא שוק מולינו שוק גדול וחדשני שם תמצאו מוצרי חשמל מקטן ועד גדול. השוק של ימי שבת נקרא באראטיליו (מלשון זול- בארטו )זה שוק רחוב די גדול בשכונת סנטיאגו קרוב מאוד למרכז. הוא מעין שילוב של שוק פישפשים/גנבים. מוצאים שם כמעט הכל אבל צריך מאוד להיזהר מכייסים.   

Pisac

במרחק של כשעה נסיעה מקוסקו תוכלו להגיע לעיירה פסטורלית הנקראת פיסאק, במקום ישנטו אתר ארכיאולוגי והכניסה בתשלום (כדאי להגיע עם נעלי הליכה נוחות, מדובר בעלייה וירידה בהר במשך 4 שעות), ובמקום שוק תכשיטים, בגדים ואוכל שחייבים להגיע אליו. מדובר בעיירה מהממת השבויה עדיין בתחילת המאה הקודמת.

לינה

קוסקו מפאת היותה עיר תיירות מלאה במלונות והוסטלים ורובם גם עמוסים ברוב חודשי השנה, וכמובן שגם כאן יש לישראלים העדפות. ככל שתיהיו קרובים יותר לפלאזה דה ארמאס תשלמו יותר אך ישנם מקומות שמתאימים לכיס המוצ'ילר הישראלי. הכנסו ל"פרופסור" לפרטים על הוסטלים ומלונות.

אוכל

קוסקו כמרכז תיירותי אדיר מלאה במסעדות ודוכנים לאוכל מהיר. אנחנו ממליצים לא לאכול בכל דוכן רחוב שאתם פוגשים כי הקיבה שלנו לא מורגלת במאכלים האלה וברמת ההיגיינה שלהם. אחד הדברים החביבים והבריאים זה האלמוליאנטה (תה במגוון טעמים) הנמכר בכל קרן רחוב בדוכנים, רק תדאגו שהמים רותחים ותחסכו לעצמכם את האפשרות לכאב בטן בהמשך.

הקהילה היהודית בקוסקו

בית חב"ד קוסקו
הרב עופר ויעל קריפור השליחים הנחמדים והאדיבים מארגנים קידוש וסעודה בכל יום שישי - הרשמה מראש במקום.
כתובת: calle Vitoque 631
טלפון:00-51-84-236844
נייד: 51849787007
אי-מייל: [email protected]

1000px-plaza_de_armas_de_cuzco

01bright

01bright

01bright

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife