• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

01bright 01bright

01bright

הווארז - מידע על העיר, מזג אוויר, טרקים ואטרקציות

CBTrekking

הווארז- Huaraz

העיר הווארז, במרחק של שבע שעות נסיעה ו- 420 קילומטרים צפון מערבית לעיר הבירה לימה, מונה כ- 115,000 תושבים ונישאת לגובה של 3,052 מטרים. העיר שוכנת למרגלות שרשרת הרי האנדים הגבוהה ביותר ביבשתו Cordilleras Blanca,  ממנה ניתן לראות את פסגתו של ההר הגבוה ביותר בפרו, Huascaran, אשר מתנשא לגובה של 6,768 מ'. העיר שנחרבה בשנות השבעים ברעידת אדמה, נבנתה מחדש, בניית לבנים חומות, זו על גבי זו, ללא השקעה באסטתיקה ומראה, ולמעט מבנים ספורים ברחבי העיר, היא לא יפה למראה.


הנוף הנשקף מהעיר, שרותי התיירות האזוריים, אינספור חנויות ומשרדי טרקים, מסעדות, הוסטלים ואנשים נהדרים, הם שעשו את הווארז, ובצדק, לבסיס הטיולים המרכזי באזורים הסמוכים. העיר עצמה הינה יעד מרכזי למטיילים, ונחשבת כאתר עליה לרגל למטפסי הרים מכל העולם. מן העיר וסביבתה ניתן לצאת לאינספור טרקים של מספר ימים בעמק הקרוב ובהרים היפיפיים הסמוכים לה, ולהגיע לנקודות תצפית מיוחדות במינן. יש לשים לב שבמרבית הטרקים, הגובה הממוצע הוא בין 4,000 - 5,000 מטרים, וחובה על המטיילים לעבור תקופת "הסתגלות" לשהייה ממושכת בגבהים אלו. העיר מפורסמת בקרב המטיילים בשל קרבתה לאזורי טרקים ידועים וממנה ניתן אליהם בצורה נוחה ובטוחה. מלבד מיקומה הנהדר, ללא ספק העיר עומדת גם בפני עצמה. תוכלו לראות כי האזור התיירותי מפותח למדי, ויש לא מעט חנויות, מסעדות, רחובות ארוכים לטייל בהם. גם בשעות הלילה תמצאו כמה מקומות בילוי להעביר את הזמן. כאמור, העיר ממוקמת באזור גבוה והנוף מסביב לעיר עוצר נשימה, שילוב מדהים של רכסי הרים ירוקים ומושלגים.


חלק בלתי נפרד מהווארז, והטרקים של אזור הווארז, הן העיירות המקסימות קשפמפה וקראס, אשר מהאזור שלהן יוצא טרק הסנטה קרוס ולצידו מעיינות חמים, או ללייק פארון. יונגאי, ממנה ניתן לצאת לטרק לאגמי יאנגנוקו וללגונה שישים ותשע הממוקמים בדרך עוצרת נשימה בין הואסקראן, הגבוה שבהרי פרו והואנדוי,הסוגר את העמק מן הצד השני. מהעיירה מנקוס ניתן לצאת לטרק לפסגת הואסקרן, מקרואז לפונטה אולימפיקה המהממת ובכלל, כל טרק רגלי הופך למסע יפיפה בין עמקים נהרות ופסגות מושלגות.  צפונית לעיר וואראס כמאה ואחד עשר קילומטרים, ממוקם רכס וואי וואש, עליו ניתן לקרוא בערך נפרד,  אחד הטרקים המפורסמים בעולם ונחשב למספר שתיים ביופיו אחרי אנאפורנה, בנפאל.

bluebar

מזג האוויר

באנדים, נמשכת העונה היבשה בין מאי לספטמבר, ואילו העונה הגשומה בשאר חודשי השנה. בעונה היבשה, מזג האוויר יהיה קר יותר בלילות, ובעל שמיים בהירים לאורך מרבית הימים. יש לשים לב לשמש חזקה מאד ולהצטייד בתכשירים מונעי שיזוף מתאימים. הלילות קרים מאד, בייחוד בגבהים יש להצטייד ללינה, באוהל  מתאים, מעילים ובגדים מחממים. בעונה הגשומה, הגשם מגיח לצהרים ונעלם ולמרות זאת ניתן לעשות את כל הטרקים ואפילו חם יותר מה שהופך את הטיול לנעים יותר.

אטרקציות

הווארז היא נקודת יציאה למגוון אטרקציות וטיולים. שם תוכלו לחזות בנוף הפסטורלי מהאגדות הקסומות ויחד עם זאת תהנו מאתגרים בלתי פוסקים. כל סוכנות טיולים, וההיצע הוא גדול, תציע לכם טיולים שונים ודרכים נוחות לביצוע כל טיול או אטרקציה. פעילויות בהווארז כוללות:  טיולי יום, טרקים ארוכים, קורס טיפוס מצוקים, קורס טיפוס קרחונים(טיפוס על קירות קרח וגלישה בהם), מצנחי רחיפה, סנפלינג וסנפלינג מפלים, טיולי אופנועים, טיולי טרקטורונים, טיולי סוסים, בעונה אף תוכלו למצוא אתר סקי קטן. רוב הפעילויות הן חד יומיות, יוצאים בבוקר לאתר וחוזרים בערב לעיר, מה שמאפשר בזמן קצר יחסית לראות הרבה.

ניתן למצוא את כל הסוכנויות המומלצות תחת לשונית הטרקים והאטרקציות

טרק הוואי וואש – Huayhuash
טרק יפהפה, במרחק של  110 ק"מ דרומית לעיר הווארז, הנעשה על רכס ההרים קורדילרה וואי ווש (Cordillera Huayhyash). זהו אחד הטרקים המפורסמים בפרו. מבחינת דרגת קושי, הוא נחשב לאחד הטרקים הקשים, המסע הפיזי לא פשוט וגם הגובה הרב מקשה את ההליכה. יחד עם זאת,  טרק הוואי ווש נחשב לאחד הטרקים היפים בעולם כולו. הנוף המדהים שרואים בדרך מדהים, מיוחד ועוצמתי במידה רבה. תוכלו לראות  את רכס ההרים האדיר שמסביבכם, מקורות מים שונים אשר חלקם נקווים כתוצאה מהשלגים הנמסים מרכס ההרים עצמו, נהרות שונים ואגמים יפים. אורך הטרק המלא אורך 15-14 ימים בערך, ומי שירצה לקצר את משך הטרק קיימת האפשרות לעשות אותו רכוב על גבי פרדות ואז הוא נע בין 3-12 ימים כאשר רוב הישראלים עושים את הטרק בין ה 7-8 ימים.

{youtube}iG0SRlgoifk{/youtube}

טרק הסנטה קרוז – Santa Cruz
טרק מרהיב ביופיו, הנמשך בד"כ כ- 4 ימים , אך ניתן לסיימו גם בשלושה.
מכיוון שמדובר בטרק ארוך יחסית, יש להתארגן בהתאם -  להתרגל לגובה ע"מ שלא תחלו במלחת גבהים (במהלך הטרק מגיעים לגובה של 4700 מטרים), להתארגן על אוהל, שקי שינה המיועדים לטמפרטורות נמוכות, בגדים חמים לילה וחמור. חמור, כדי שלא תצטרכו לסחוב את הציוד על הגב, חשוב לסכם עם חמר לפני הטיול, ע"מ שיהיה לכם ליווי מאיש מקומי המלווה בחמורים שיסחבו עבורכם את הציוד. דרכי הגעה לטרק: מווארז יש לקחת קולקטיבו (ואן מקומי) לעיירה שנקראת קארז Caraz, מרחק שעתיים מווארז. מתחנת הטקסי של קארז יש לקחת קולקטיבו נוסף, הפעם לעיירה שנקראתCashapampa. אם יצאתם מוקדם ממוקר מווארז, אתם אמורים להגיע לקוצ'פמפה אחרי הצהריים, בסביבות 14:00.  בקוצ'פמפה בד"כ יתפסו אתכם מספר חמרים מקומיים שיציעו לכם את שירותיהם, אם לא סגרתם עם אחד מהם עוד לפני היציאה לטרק, זוהי ההזדמנות שלכם. שימו לב שהחמר מציג לכם תעודה מזהה. כבר קרו מקרים שחמרים ברחו עם הציוד של המטיילים. בכניסה לפארק הלאומי תדרשו לשלם כ-20 דולר, תשלום אותו נדרש לשלם כל מי שישן בפארק. עמדת התשלום אינה פתוחה בשעות הלילה, אלא רק עד שעות הערב. מהלך הטרק: במהלך הטרק תעברו מספר לגונות מדהימות, וכן מעבר(Pass), בגובה של 4700 מטרים, לאחר טיפוס לא פשוט. הנופים שתראו בטרק לא דומים לאף אחד מהנופים אליהם התרגלתם בארץ, מדובר בסביבה שונה, הררית יותר. במהלך הטרק יתכן ותתקלו בבעלי חיים מקומיים כגון סוסים ופרות אשר מסתובבות במקום כאשר הן חופשיות. סיום הטרק הוא בעיירה בשם Vaqueria, אשר כוללת פחות או יותר שני בתים ושלושה אנשים. חשוב לתכנן נכון את אופן החזרה מהטרק, ע"י טקסי לעיירה בשם Yungay, או ישירות לוואז באמצעות תיאום מראש עם נהג מונית שיאסוף אתכם מהמקום בסיום הטרק.

{youtube}iOvtddvNONw{/youtube}

האלפמיו Alpamayo
נמצא ברכס הצפוני של הקורדילרה בלנקה בווארז שבפרו , והוא אחד ההרים המרכיבים את רכס הסנטה קרוז .ההר עצמו נקרא על שם כפר בעל אותו שם , כאשר משמעות שמו הינה נהר מלא בבוץ בתרגום חופש.  ההר נחשב ע"י צלמים ומטפסי הרים מקצועיים להר היפה בעולם בגלל צורתו אשר נראית כמעט כמו פירמידה מושלמת. טרק של 12-7 ימים המקיף את הר האלפמיו. נחשב לטרק קשה יחסית, אך מפצה על כך עם נופיו המרהיבים של האלפמיו.

{youtube}yqHUy-McLWk{/youtube}

סנפלינג מפלים – Waterfalls Snepling
פעילות נהדרת  באזור הווארז, לחובבי האדרנלין. כשמה כן היא, סנפלינג בשלושה מפלים שוצפים וגועשים. המפלים ממוקמים בקרבה יחסית לעיר הווארז, ונוצרים כתוצאה מהפשרה של מי שלגים מהרכסים סביב. כדי לצאת לפעילות זו מומלץ לברר במספר סוכנויות נסיעות ולצאת עם הבטיחותית ביותר, בררו איזה ציוד אתם מקבלים בשביל לשמור על הבטיחות שלכם, אל תתביישו אפילו לבקש לראות אותו. יש מספר סוכנויות אשר הוציאו ויוציאו קבוצות של סנפלינג באופן לא מקצועי ובטיחותי. הזרמים בחלק מן המפלים חזקים למדי ולא כדאי להתפשר בהיבט הזה.

לגונה 69 – Laguna 69
לגונה 69 היא לגונה יפהפייה, בעלת צבעים מדהימים. המים קפואים בעלי טמפרטורה נמוכה, אל תתפתו להיכנס. בכדי להגיע אל הלגונה, עוברים מסלול הליכה. מבחינת הדרך וקושי המסלול, הוא לא ברמה גבוהה במיוחד, אך יש קושי קל הנובע מהגובה הרב בו הלגונה מצויה. לכן מומלץ ללכת לאט ובקצב שמאפשר לכם ליהנות מהנוף ולנשום בו זמנית. ההגעה ללגונה אפשרית על ידי הצטרפות לטיול שסוכנות תיירים מוציאה מהווארז, כך תחסכו זמן על חיפוש תחבורה ציבורית מתאימה. אלו מכם שירצו להגיע למקום באופן עצמאי, זו אפשרות קיימת. שימו לב שאין קו ישיר. הנסיעה תהיה באוטובוסים שונים וכשמגיעים לאזור הלגונה תאלצו לקחת נהג מונית שיסיע אתכם על שביל עפר ויקרב אתכם ליעד. אל תשכחו לקבוע אתו שעת חזרה- האזור מתוייר ולא יהיה קל למצוא נהג בדרך חזרה.

טיפוס קיר קרח – Ice Climbing
טיפוס קרח הוא טיפוס קשה במיוחד, המצריך אמצעים כגון נעלים מיוחדות הכוללות דוקרנים ופטישים שיתפסו בקרח ויאפשרו לכם לעלות לאט לאט על גבי קיר אנכי. הטיפוס קשה פיזית וההתקדמות איטית מאוד. כדי לצאת אח האטרקציה, יש לפנות לאחד מהסוכנים המקומיים אשר בד"כ ימצאו אתכם לפני שאתם תמצאו אותם.

טיפוסי פסגות על הקורדיירה בלאנקה
המקום הטוב ביותר לטיפוס הרים בפרו הוא ללא ספק רכס הקורדיירה בלאנקה המרהיב. יש עשרות רבות של פסגות מעל ל 5000מ' ו 33 פסגות מעל ל 6000מ' וזה כולל את Huascaran שהיא הפסגה הגבוה ביותר בפרו ומתנשאת לגובה של 6768מ'. רכס הקורדיירה וואי וואש מרוחק יותר ובו יש 7 פסגות מעל 6000מ' והגבוהה ביותר היא Yerupaja  המתנשאת לגובה של 6634מ'. הקורדיירה בלאנקה הוא גן עדן למטפסים. טיפוס לפסגות מומלץ בעונה היבשה, רצוי בחודשים יוני עד ספטמבר כולל והחודש הטוב ביותר הוא יולי לתנאים אופטימלים. התאקלמות לגובה נחוצה ורצוי התאקלמות של 4 עד 7 ימים לפני שתוכלו להגיע לפסגות הגבוהות במיוחד.

הצלב המשקיף על העיר – El Cruz
צלב שנמצא מעל העיר ווארז, ומשקיף על האזור כולו. קל להבחין בו ממרכז העיר - הוא בולט על גבי אחד מההרים הגבוהים באזור. ניתן לטפס לצלב כדי ליהנות מהנוף, אך מומלץ לא לטייל לשם לבד - נודע על אירועי שוד שאירעו בדרך לצלב. בסה"כ מדובר בטיול יום מהנה של מספר שעות עד לצלב. אפשר לטייל לצלב במסגרת "ימי ההתרגלות" לגובה של ווראז, לפני שיוצאים לטרקים האמיתיים, כדי להימנע ממחלות גבהים..

מקדש צ'אווין דה הוואנטאר - Chavin
מקדש ארכיאולוגי מהתקופה הפרה אינקה על ידי תרבות הצ'אווין שהתקיימה בשנים 1200 עד 400 לפני הספירה (על פי הערכות) והוא האתר החשוב ביותר של תרבות הצ'אווין שנשארה בימינו והיא נחשבת לאחת התרבויות העתיקות והחשובות בפרו. האתר נמצא בגובה של 3150מ' ובמרחק של 109 ק"מ דרום מזרח להווארז.  בשנת 1985 הכריז ארגון אונסק"ו על המקום כעל אתר מורשת עולמית.
Huascaran
הפארק הלאומי וסקראן - Huascaran National Park
הפארק הלאומי של הווארז בשטח עצום מימדים וכולל בתוכו את הפסגה הגבוהה ביותר בפרו, וסקראן בגובה של 6768מ'. הטמפרטורה הממוצעת בפארק האי כ 7 מעלות בגובה הנמוך ביותר בפארק. ארגון אונסקו הכריז על הפארק כאתר מורשת עולמית. הפארק כולל בתוכו את כל הרכסים והטרקים המוכרים וניתן לעשות בו מסלולים יומיים קלילים כאשר המרכזי שבהם הוא ללגונת LLANGANUCO. (ניתן לעשות את המסלול במונית ולהמשיך לאתר הבא ולבריכות הטרמיות).
אתר ארכיאולוגי Wilcahuain Ruin
נמצא במרחק של 7 ק"מ מהעיר הווארז ואפשר לעשות אותו רגלית. האתר הוא מ 600 עד 900 לספירה ושייך לאימפריית הווארי. המבנה עצמו שמש לאכסון מומיות של אבות הקדומים של תרבות הווארי. האתר נחמד מאוד וניתן להסתובב בו כשעה ומשם להמשיך לבריכות הטרמיות. (ניתן לעשות את המסלול במונית).
בריכות טרמיות / מעיינות חמים
אחד המקומות ההזויים ביותר בהווארז. זהו למעשה מעיינות חמים אבל לא האגואס קליינטס כמו שמכירים אלא באניוס טרמל, מרחצות של מים טרמים היוצאים מהאדמה אבל הם חומים, מלוכלכים ואמת די דוחים אבל זו בהחלט חוויה משעשעת אם מאמינים להם שיש למים סגולות רפואיות. למשועממים בלבד.
פויה ריימונדי Puya Raymondi
הצמח פויה ריימונדי גדל בפרו בלבד. הצמח מכיל לפחות 20,000 פרחים ופורח פעם אחד בחייו, מחזה מרהיב לדברי המקומיים. התור של הפויה ריימונדי לוקח אתכם אל הגבעות בהן הוא גדל שם תוכלו לראות כ 500 צמחים מרוכזים באיזור אחד. האיזור הוא מוכר למקומיים בלבד ונמצא ברכס ההרים הקורדיירה נגרה כאשר התור עובר בגובה של 4225מ'. התור משולב רכב וסוסים ואמור למלא לכם יום פנוי אם יש לכם אחד שכזה.
PuyaRaimondi

01bright

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife