• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

01bright 01bright

01bright

נאסקה - מידע על העיר וקווי נאסקה

נאסקה היא עיירה קטנה השוכנת על רמה מדברית בפרו המשתרעת על שטח של כ-85 ק"מ. העיירה שוכנת במרחק של כ-440 ק"מ דרומית לעיר הבירה לימה ומונה כ-60,000 תושבים. העיירה קרויה נאסקה על שום אחד השבטים הקדומים שחיו בפרו. כיום העיירה שוממת למדי, תיירים המגיעים אליה מגיעים לרוב ליום אחד בלבד ועוצרים בה בדרך ליעדים שונים, בכדי לראות את האטרקציה המרכזית הקיימת בעיר והיא קווי נאסקה. מדובר באחת מהאטרקציות המפורסמות והמסתוריות של דרום אמריקה.

Nazca

קווי נאסקה
במרחק של כ-20 ק"מ צפונה לעיר נאסקה, קיים אתר ארכיאולוגי חשוב בו נמצאים קווי נאסקה. קווים אלו הם קווים המהווים צורות שונות בגדלים עצומים של מאות מטרים. האתר של קווי נאסקה הוא לא מקום אשר ניתן ליהנות ממנו בטיול רגלי. הדרך היחידה להבין מה הקווים מסמלים היא לעלות לגובה ורק ממרחק ניתן להתרשם מפאר היצירה של אותו שבט קדום אשר הצליח לצייר ולשרטט תמונות ענק באופן כה סימטרי ללא הטכנולוגיה המתקדמת הקיימת בימינו.

בכדי לעלות לגובה קיימות 2 אפשרויות. האחת, הזולה יותר, היא טיפוס על מגדל תצפית (בשל זווית הצפייה ממגדל הצורות אולי יראו מעט משופעות). הדרך השנייה, בה מרבית התיירים המגיעים בוחרים, היא השכרה של מטוס קל לסיור באוויר בין 20 דקות לחצי שעה אשר במהלכו המטוס חג מעל אותם קווים, ולנגד עיניכם מתגלות צורות של חיות שונות, קוף, ציפור הקונדור, לטאה, צורה של ידיים ואף צורות גיאומטריות שונות. עד היום לא ברור לחלוטין מה הייתה המטרה של שבט הנאסקה בשרטוט ציורי הענק האלו, יש הסוברים כי צוירו ממניעים דתיים, יצירת ציורי ענק לאלים שיוכלו להביט מלמעלה, אך זו רק סברה והציורים האלו נותרו בגדר תעלומה.

אחת התיאוריות של חוקרי הארכיאולוגיה לגבי השאלה כיצד צוירו הציורים האלו באופן כל כך מדויק, היא שציורים  אלו צוירו בכלי עבודה פשוטים למדי. מנופים כנראה שלא היו להם אז אבל ציוד מדידה היה וסימון הקווים עם יתדות עץ על הקרקע היה חלק מהטכנולוגיה בה השתמשו. בכדי להגיע לאתר יש כמה דרכים. תמיד ניתן לסגור עסק עם סוכנות תיירים מאחת העיירות הסמוכות אשר עצרתן בהן בדרך. כך שמגיעים לעיירה ומחכה לכם נציג אשר לוקח אתכם אל היעד מאכסן את הציוד שלכם ומלווה אתכם לאורך היום. אפשרות נוספת, היא להגיע לנאסקה ולבחור סוכנות אשר דרכה תוכלו לסגור דיל. עם הגיעכם לעיירה יתנפלו עליכם סוכנים של טיסות והוסטלים ככה שלא צריכים להתאמץ יותר מדי.

Nazca2

בניית הקווים

הקווים נוצרו כשהוסרו אבני החצץ המצופות בתחמוצות של ברזל ומנגן שגוונן אדום חלודה שכיסו את פני מדבר נסקה. כשהחצץ הוסר נחשפו פני השטח הבהירים יותר. צבעם של הקווים הוא בגוון צהוב-בז' ועומקם הוא לא יותר מכמה סנטימטרים. ברמת נסקה יש כמה מאות קווים פשוטים וצורות גאומטריות, כמו גם מעל לשבעים צורות תחומות בקווים מעוגלים: חיות, חרקים ודמויות אנוש. שטח האזור הכולל את הקווים קרוב ל-500 קמ"ר ואורכן של הדמויות הגדולות ביותר מגיע ל-270 מטרים. הקווים נשמרים בשל מזג האוויר הקבוע, נטול הרוח והצחיח מאוד. מדבר נסקה הוא אחד היבשים שעל פני כדור הארץ ונשמרת בו טמפרטורה קבועה של 25 מעלות כל השנה. העובדה שאין רוחות במדבר סייעה לשמור על הקווים גלויים עד עצם היום הזה.

ההסבר המקובל

התאוריה הארכאולוגית המקובלת היא שאנשי נסקה יצרו את הקווים תוך שימוש בכלים ובציוד מדידה פשוטים בלבד. תמיכה בתאוריה זו נותן תיארוך פחמן שנעשה תוך שימוש בדגימות מיתדות עץ הנעוצות בקרקע בקצותיהם של חלק מהקווים. יתר על כן, ג'ו ניקל מאוניברסיטת קנטקי שחזר אחת מדמויות הקווים תוך שימוש בטכנולוגיה שהייתה זמינה לאינדיאנים של נסקה מאותה התקופה וללא שימוש בפיקוח מהאוויר. תוך תכנון מדוקדק וטכנולוגיות פשוטות יכול צוות קטן של אנשים לשחזר אפילו את הדמויות הגדולות ביותר בתוך 48 שעות. עם זאת, לא נמצאה עדיין עדות המסבירה מדוע נבנו הדמויות, ולכן מטרת בני הנסקה בבניית הקוויים נותרה עדיין התעלומה העיקשת ביותר. רבים סוברים כי מדובר במניעים דתיים, וכי בני נסקה יצרו תמונות שרק האלים יכלו לראות בבירור. עם זאת, פרטי התאולוגיה של בני הנסקה נותרו בלתי ידועים.

איך מגיעים לנאסקה ?
ניתן להגיע לנאסקה באמצעות כל אחת מחברות האוטובוס המקומיות, דוגמאת קרוז דל סור או סיאל .אפשר להגיע מלימה, פיסקו , איקה ואריקיפה.

מזג אוויר - נאסקה

מזג  האוויר בנאסקה דומה למזג האוויר בשאר ערי החוף כגון לימה ופיסקו , ניתן להגיע לנאסקה כל השנה כאשר בעונה (חורף) קריר ונעים מאוד לעשות את הסקי בלי להזיע.

להלן טבלת טמפרטורה ממוצעת לחודשי השנה, טמפרטורה ממוצעת ביום ובלילה, טמפרטורה מקסימלית ומינימלית שנמדדו בשנים האחרונות, מספר ימי הגשם, שלג וערפל ממוצעים. בטבלה השניה נוכל לראות את גרף הטמפרטורה הממוצעת לפי חודשים.


01bright

01bright

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife