• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

01bright 01bright

01bright

טרוחיו – מקדש הירח, מקדש הקשת והדרקון, עיר הבוץ צ'אן צ'אן

למרבה הפלא החורבות היפות ביותר בפרו בכלל לא נמצאות במאצ'ו פיצ'ו, בכדי לבחון היטב את היצירתיות והאמנות העתיקה יש להגיע לקצה השני של המדינה לעיר שנקראת טרוחיו, סביבה נמצאים שלושה אתרים יפים, הבנויים בוץ ומעוטרים במינרלים טבעיים, אתרים אלו בני 1500 שנה בערך ונשמרו כמעט בשלמות בזכות מיעוט הגשמים והבניה היצירתית.

אל אתר De La Luna Huaca, מקדש הירח בסמוך לטרוחיו, מגיעים רק 300 מבקרים ביום, בגלל שמעולם לא שיווקו אותו כאתר מהמיתולוגיה של בני האינקה, כמו שעשו לקולגה שלו מהצד השני של פרו – המאצ'ו פיצ'ו. במקום המקדש נמצאת פירמידה שהוקמה עוד הרבה לפני הופעת בני האינקה, לפני כ-1500 שנה על ידי בני שבט המוצ'י.

למעשה במקדש לא סגדו לירח כלל וכלל, אבל הספרדים שכבשו את המקום החליטו לקרוא לכל זוג מקדשים שעמד זה לצד זה – מקדש הירח ומקדש השמש. הפירמידה במקדש הירח - De La Luna Huaca היתה המרכז הדתי של עיר שמנתה כ-20,000  איש, במרכז זה העלו קורבנות וערכו טקסים דתיים. פירמידת מקדש הירח בנויה כמה קומות, בכל קומה המקדש חדש יותר מזה שמתחתיו ובנוי על קודמו הממולא בוץ. לפי הערכות ארכיאולוגיות נחפרו עד היום רק הקומה השישית ותחתיה החמישית והרביעית.

בדרך החוצה מהפירמידה תוכלו להבחין בקיר החיצוני ששימש כניסה לבית המקדש, וכולו מעוטר בציורים עתיקים בני אלף שנה המספרים את כיבוש העיר. המראה אותנטי  ועוצר נשימה ממש.  האתר מעניין מאוד משלל היבטים ארכיאולוגים ופילוסופים. הציורים נצבעו בצבעי מינרלים טבעיים נשמרו היטב ומעניין ללמוד על הדרך בה עשו זאת. מעניין עוד יותר לנסות ולפענח את תרבותם של בני המוצ'י על פי ציוריהם, המכילים דמויות של בעלי חיים לצד פרצופים מפחידים.

בסמוך לאתר מקדש הירח נמצא גם מקדש הקשת (קרוי גם מקדש הדרקון), המקדש נקרא כך בגלל עיטורים בצורת קשת ובצורה המזכירה דרקון שנמצאים על הקירות שלו. בניגוד למקדש הירח, נבנה מקדש הקשת בידי בני שבט הצ'ימו, המקדש מוקף חומה עם שער כניסה יחיד כולו מורכב מבוץ  ונראה כמו מזבח ענק.

אתר נוסף הנמצא בסמוך לטרוחיו היא עיר הבוץ צ'אן צ'אן. בעיר יש תשעה ארמונות או מקדשים שבנו מלכי העיר, כל אחד בזמנו. מסתבר שהבניה בבוץ מאוד יציבה ובזכות לבני הבוץ עומדים הארמונות והמקדשים של אזור טרוחיו עד היום, כמעט מושלמים.

קצת על טרוחיו ורקע כללי לטיול:

טרוחיו (Trujillo) היא העיר השלישית בגודלה בפרו והיא כבר כמעט בת 500 שנה. היא נמצאת על קו החוף הפרואני של האוקיאנוס השקט ומציעה הרבה חופי רחצה ומאכלי ים משובחים. תוכלו להגיע אליה בקלות בנסיעה על הכביש הראשי המהיר פאן-אמריקן, היא נמצאת במרחק של נסיעת לילה מהוארז, שהיא אחד היעדים המרכזיים בכל טיול לפרו.  בטרוחיו גסט האוסים ובתי מלון רבים. אל טרוחיו ניתן להגיע גם מלימה וכמעט כל חברות האוטובוסים מגיעות אל העיר. לפרטים נוספים ניתן להיכנס לעמוד האוטובוסים תחת מדינת פרו.

לאתרי העתיקות - מקדש הירח, מקדש הקשת והעיר צ'אן צ'אן: הכי פשוט להגיע עם מונית ממרכז טרוחיו. זה 15 דקות נסיעה לכיוון, נדחסים כתשעה אנשים למיני וואן ונוסעים, זהו סיור של יום שלם אבל מומלץ להשאר באזור כמה ימים כדי להנות גם מחופי הרחצה.

ולסיכום, אם אתם מתעניינים בארכיטקטורה, בעיקר ארכיטקטורה ירוקה, אקולוגית, ואם ההיסטוריה של פרו מעניינת אתכם וגם ההיבטים הסביבתיים המשפיעים על הכלכלה של פרו עד היום (תופעת אל ניניו) כדאי לכם לבקר בעתיקות טרוחיו ולהבין קצת מה קרה שם.

01bright

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife