• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

01bright 01bright

01bright

האמזונס - מנאוס, קאמפו גראנדה, איקיטוס, מאנו

האמזונס – איפה לבקר?

נדמה כי חיים שלמים לא יספיקו כדי לבקר בכל שכיות החמדה המצויות בשטחו העצום של האמזונס, הן מפאת גודלו והן מפאת נידחותם של אזורים רבים בחבל ארץ קסום זה. נהר האמזונאס הוא מהגדולים בנהרות העולם, ואגן הניקוז שלו מתפרס בתחומיהן של תשע מדינות בדרום אמריקה. האמזונס נחשב לנהר הארוך בעולם, עם שפעת מים עצומה, שאין כמותה באף נהר אחר בעולם. יובליו של האמזונס מתחילים את דרכם הפתלתלה בערוצים המזרימים מי הפשרת שלגים מהרי האנדים בפרו. הנהר מתעצם וחוצה את ברזיל לרוחבה, כשהוא מזרים כמות מים השווה לכחמישית מן המים המתוקים של הנחלים והנהרות הזורמים בעולם כולו, עד הישפכו לאוקינוס האטלנטי. אגן הניקוז של האמזונס עצום, ומהווה שליש משטחה של יבשת אמריקה הדרומית. אם אתם עומדים לנסוע לדרום אמריקה, הרי שביקור באמזונס הוא בגדר חוויה מדהימה ובלתי נשכחת.

AMZ2

אתרי ביקור באמזונס

גודלו של חבל האמזונס משול לגודלה של ארצות הברית כולה (בלי אלסקה). לאמזונס למעלה מאלף יובלים ועוד אלפי יובלי משנה קטנים יותר. מרבית שטחו של אגן הניקוז של הנהר העצום מכוסה יער גשם טרופי שנחשב אף הוא לגדול בעולם. לאורך הנהר מצויים אזורים נידחים רבים, המרוחקים מקרבת יישוב גדול וכמו כן בשטחו ישנם איי נהר רבים. באגן האמזונס חיים מאות מיני יונקים ואלפי מיני חרקים, ציפורים, זוחלים ודגים. לאורך הנהר ויובליו שוכנות מספר ערים גדולות ובהן איקיטוס שבפרו, וכן הערים הברזילאיות בלם, סנטרם, מקאפה ומנאוס, בירת חבל האמזונס. לפניכם סקירה של כמה מהערים הבולטות המהוות בסיס מוצלח לטיולים בנפלאותיו של אגן האמזונס.

מנאוס - ברזיל

מנאוס מצויה על שפת נהר ריו נגרו, שמהווה את אחד מיובליו הגדולים והמרכזיים של האמזונס. היא מצויה מהלך של כ-1650 קילומטרים משפכו של האמזונס לאוקיינוס בפנים היבשת. העיר הוקמה כמבצר פורטוגזי במאה ה-17, והיתה בעבר למרכז עולמי לתעשיית הגומי. כיום זוהי עיר מודרנית ומתועשת, יש בה שדה תעופה בינלאומי, והיא מהווה נקודת מוצא מצוינת לטיול ולביקור ביערות הג'ונגל של האמזונס. ממנאוס ניתן לצאת בשיט על פני הנהר ולהנות ממראה התנועה הסואנת על פני המים, בתי המגורים לצד הנהר וכמובן מראות טבע קסומים ובהם להקות קופים ותוכים צבעוניים, תנינים, דגים, פירות וציפורים מצייצות. במנאוס עצמה ניתן להנות ממבנים קולוניאליסטיים מרשימים ויפים, שווקי דגים, חיי לילה תוססים, מלונות אקזוטיים טובלים ביער ובשטחי טבע פתוחים עצומים, ואף להכיר את הקהילה היהודית המונה כמה מאות משפחות.

איך מגיעים : ניתן להגיע מאיקיטוס שבפרו או מלטיסיה שבקולומביה באמצעות שיט של כמה ימים. ניתן להגיע בטיסה מריו או סלבדור שבברזיל.

קאמפו גראנדה - ברזיל

קאמפו גראנדה הינה עיר שמשמשת כנקודת מוצא למטיילים המעוניינים לבקר בפנתנאל ומגיעים לברזיל מבוליביה או פראגוואי . הפנתנאל הוא אזור ביצות עצום בגודלו, המהווה חלק מן האמזונס. האטרקציות התיירותיות כוללות שיט וסיורים אל אזור המחיה של מגוון עצום של צמחים ובעלי חיים, ובהם קופים, תנינים, קפיברות, דגי פיראנה ועוד. ניתן לצאת לטיולים בני מספר ימים, הכוללים לינה בעומק הג'ונגל, וכן סיורים ליליים, תצפיות על בעלי חיים ועוד.

איך מגיעים : ניתן להגיע מריו בטיסה או באוטובוס, הרבה מטיילים מגיעים למקום דרך האיגואסו בדרך לבוליביה. כמובן שניתן להגיע דרך הגבול בבוליביה בדרך לברזיל.

איקיטוס - פרו

העיר איקיטוס שוכנת בלב יער הגשם הטרופי בשטחה של פרו. הגישה אל העיר היא בשיט או בטיסה בלבד, והיא מהווה בסיס מעולה לטיולים בג'ונגלים. ניתן לצאת ממנה לטיולי שיט והליכה רגלית בשמורות הענק המקיפות אותה. בין המראות באזור ניתן להנות ממליוני פרפרים, וכן מיני קופים, ציפורים וחרקים. בקיץ, עם ירידת פני הנהר, נחשפים חופים חוליים יפים ומזמינים.

איך מגיעים : ניתן להגיע מכל יעד בפרו אולם בטיסה, אין אפשרות להגיע לאיקיטוס בדרך אחרת מתוך פרו. כמו כן ניתן להגיע מלטיסיה שבקולומביה או מנאוס או טאבאטינגה שבברזיל.

AMZ1

מאנו - פרו

פארק מאנו הנו יער גשם שמור ומגוון, המצוי בדרום פרו, סמוך לגבול פרו וברזיל. ביער מאנו מצוי מגוון בעלי חיים עצום ונדיר, ובין היתר ניתן לחזות בו במעל עשרה מינים שונים של קופים, יגואר וחברים נוספים ממשפחת החתוליים, מעל ל-800 מיני ציפורים, צבים, חרקים, פרפרים וכמובן אלפי מיני צמחים מרהיבים. מרבית המבקרים מגיעים למאנו בסיור מאורגן בן מספר ימים מהעיר הפופולארית קוסקו שבפרו. הסיור כולל נסיעה רכובה וכן שיט בנהר וטיול בשטח. מי שמבקשים לחסוך ימי נסיעה יכולים להגיע בטיסה, ולנצל את מרבית זמן הטיול לשהות בשטח. ב 2011 הוכרז האמזונס כאחד משבעת פלאי עולם. הפרואנים טוענים לכתר כי הסיבה העיקרית לזכייה היא השמורה הנ"ל ובזכות המגון העצום והאדיר של בעלי החיים הקיים במקום מה שאין בשום מקום אחר באמזונס.

איך מגיעים : בד"כ מגיעים לפארק דרך קוסקו בתור מסודר אם כי ניתן להגיע דרך בוליביה וברזיל בשיט ומסע דרך הגונגל אולם מומלץ לעשות זאת בצורה מסודרת דרך קוסקו.

בעת יציאתכם לטיול ביערות ויובלי האמזונס, וכדי שתוכלו להנות משפעת המים ויפעת החן של הצמחיה ובעלי החיים, זכרו להיערך בהתאם, ולהתגונן גם מפני מחלת המלריה הנפוצה באגן האמזונס (למדריך בנושא המלריה לחצו כאן). טיול מהנה!

01bright

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife