• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

01bright 01bright 01bright

01bright

מדריך כשרות וטיפים לשומרי מסורת ודתיים בדרום אמריקה

למדריך חב"ד החדש שלנו כולל כתובת, מפה, טלפונים, ווטסאפ - לחצו כאן

אחת הבעיות שנתקלים בהם המטיילים שומרי המסורת והדתיים היא בכל מה שקשור לאוכל. איך לטייל תקופה של מספר חודשים ועדיין לשמור על הכשרות ומבלי להיסחב עם קונטיינר של שימורים מישראל. אז בשביל שנרגיע אתכם, אלפי מטיילים שומרי מסורת ודתיים עשו זאת במשך שנים וימשיכו לעשות זאת בלי יותר מדי בעיות וכאב ראש. כמעט בכל מוקדי הריכוז הגדולים ביבשת יש בתי חב"ד שהם בד"כ ערי הבירה ברוב מדינות דרום אמריקה ולדוגמא גם קוסקו היא מוקד מרכזי של בית חב"ד ולכן ניתן להיעזר בבית חב"ד בכל מה שקשור למצרכים, מידע לגבי מוצרים כשרים וכן לגבי מוצרים שאינם בעלי תו כשרות אולם אינם מהווים בעיה. אלו הם מוצרים ללא סימון כשרות מיוחד שהרבנות המקומית בדקה אותם ואישרה אותם ככשרים. דוגמא לכך : בפרו ניתן למצוא חלב של חברת גלוריה והוא עומד בתנאי הכשרות.

מה ההבדל בין בית חבד למטייל לבין בית חבד קהילתי?

בית חבד למטייל הוא בית חבד שהוקם על מנת לסייע לתרמילאים ישראלים, מציע ארוחות כשרות, ארוחות שישי וחג, כינוס לתפילות, מתן סיוע וקישור עם גורמים רפואיים באיזור, מענה לשאלות בנושא הלכה וכשרות וכמובן מקום שמזכיר קצת בית, אווירה חמה ופעילויות חברתיות בחלק מהם. בית חבד קהילתי הוא מעין נקודת כינוס של קהילה יהודית מקומית ופחות מיועד למטיילים. גם בבתי החבד הקהילתיים ניתן לקבל מענה לצרכים מסויימים, ניתן להגיע לתפילות ולארוחות שישי וחג בתיאום מראש, ורצוי לוודא את הדברים מול כל בית חבד קהילתי בפרט בהתאם לצורך האישי שלך כמטייל.

Pot-and-Plates-64

בישול ביבשת : בכל מדינו היבשת ניתן למצוא הוסטלים רבים עם מטבח בו אפשר לבשל. לפני שאתם מחליטים באיזה הוסטל לישון כדאי לבדוק האם יש בו מטבח והאם הוא קרוב לבית חבד.

כלי בישול: סכין כף ומזלג טובים, סיר בקוטר 16 ס"מ מטפלון, מחבת, כף עץ קטנה, שני צלחות פלסטיק עמוקות, קערה וכף חלבית לקורנפלקס, קרש חיתוך ופותחן צבאי מתקפל, כלים חד-פעמיים, נייר אלומיניום ותרסיס שמן. כירה עם בלון גז (לא חובה).

Basket-64

מוצרים שהם בטוחים ללא צורך בבדיקה : שמן זית, פסטה איטלקית (פסטה רגילה), אורז, ביצים, קמח, סוכר, מלח, פרות וירקות, רסק עגבניות, אגוזים ושקדים קלופים ללא מלח, טונה Comes  אשר ניתן למצוא בברזי, חלב Gloria  שניתן למצוא בפרו,

Fish-64

לאוכלי הדגים : כל הדגים שאתם מכירים מהארץ וגם יש ביבשת, במיוחד בבוליביה ובפרו, דג שנקרא טרוצ'ה , שזהו דג הפורל המוכר גם בשמו העברי "טרוטה". מאד טעים, לא יקר 10-20 ש"ח בערך בארוחה שלמה.

המלצה לאוכל שרצוי להביא מהארץ : מנות חמות/מרקים אינסטנט, פירה באבקה,  שימורים של בשר, לחמית, מסטיקים, חבילות קטנות של תבלינים,

הטיפים של תום גפן לדתיים המטיילים בדרום ומרכז אמריקה :

אני אקדים ואכתוב שכל אחד מקפיד בצורה שונה על דיני שבת וכשרות ומה שכתוב פה זה מה שראיתי שרוב האנשים עושים שבת.

שבת

1. דיני טלטול - רוב האנשים שחיים בארץ בקושי מכירים את ההלכה הזאת כי כמעט לכל היישובים יש עירוב אבל במקום שאין עירוב (כמו לדוגמא כל הערים והכפרים בדרום אמריקה) אסור לטלטל דברים ממקום למקום, מה זאת אומרת? אסור ללכת עם שום דבר בכיסים או בתיק עליכם, אז מה עושים? מבחינת מפתח של ההוסטל אפשר פשוט להביא לקבלה, אם למשל אתם רוצים לטייל בעיר בשבת בצהריים ורוצים לשתות משהו בדרך אין בעיה לקחת ביד בקבוק מים, עוד דוגמא שעלתה זה כל עניין הדרכונים והכסף, בשביל זה יש 2 דרכי פעולה, או שתנעלו את זה בכספת שיש בהוסטל (ברוב ההוסטלים יש כאלה) או שאם אין או שאתם לא סומכים על זה אפשר להביא לאחד הגויים במלון לשמור על זה או לאחד החברים שנשארים בחדר.

2. הליכה בשבת - יש כמה טרקים ופעילויות ביבשת שנמשכים יותר מ7 ימים כמו למשל כל מיני פעילויות באמזונס או טרק הוואי וואש בפרו ורוב הדתיים שהכרתי פשוט נמנעו מהדברים האלה מכיוון שבשבת אין אפשרות להמשיך ללכת וזה בעייתי גם מבחינת אוכל וחבל! יש אפשרות לעשות את הדברים האלה אם רק תפעילו קצת את המוח היהודי החכם שיש לכם בראש! למשל ההוואי וואש שהוא טרק של 8 ימים, יש אנשים שהכרתי שהתארגנו על קבוצה של דתיים או אנשים שמוכנים "לבזבז" יום על כיבוד החברים שלהם ובשבת הם פשוט לא הלכו, ביום שישי הכינו את כל האוכל מראש ואפילו הביאו מיץ ענבים ועשו קידוש בשטח, יש גם חברות שמוציאות את הדברים האלה ומכירות את כל ההלכות, רק צריך פשוט לברר את הדברים מראש, אנשים שהדברים האלה חשובים להם מתארגנים על הדברים האלה מראש וקובעים עם דתיים אחרים להגיע בתאריכים מסוימים למקום מסוים כדי שהם יוכלו להתמודד עם זה ביחד.

כשרות

1. בכל מדינה ביבשת השליחים של הבתי חב"ד והיהודים הרכיבו רשימה של כל המוצרים הכשרים שאפשר לרכוש בסופרים של המדינה, יש מדינות שאף הגדילו לעשות והשיקו אפליקציה שבה אתה יכול לחפש על פי שם מוצר ולראות איזה חברות הן כשרות ואיזה לא, בכל מקרה בכל מקום פשוט תשאלו את הבתי חב"ד איפה אפשר למצוא את הרשימת כשרות והם יגידו לכם כבר.

2. מבחינת כלים, מומלץ להביא מהארץ מערכת מתקפלת כזאת של סיר מחבת ו2 קערות, ככה תוכלו לבשל בעצמכם מבלי חשש לכשרות, ברוב ההוסטלים גם יהיה מטבח משותף שבו תוכלו לבשל, אסור לשכוח להביא מהארץ גם כמה כלים בסיסיים כמו סכין חיתוך, צלחת, מזלג כף וכמה מתכונים מאמא :)

. הרבה פעמים בבתי חב"ד מוכרים מוצרים כשרים מהארץ שלא תמצאו בסופר כמו שוקולד פרה, טחינה, ואף בכמה מקומות בארגנטינה בשר, שווה לשאול ולהתעניין, זה משדרג ממש את הארוחות.

4. יש אטרקציות שלכמה ימים שמספקים לכם אוכל במהלך כל הימים, רוב הדתיים פשוט מוותרים על זה מראש ומבשלים לעצמם אבל יש פתרון יחסית פשוט שאיתו תוכלו לאכול כמו בני אדם, אם אתם עומדים לצאת למשהו ארוך במיוחד שווה לבקש מהם את הכלים ולהכשיר אותם ואז כל פעם לפני שמתחילים להכין את האוכל תדליקו להם את האש, זה תופס בשביל הכשרות (במידה והמוצרים כשרים) וככה תוכלו לאכול עם כולם כמו בני אדם.

5. יש מאכלים שלא ייראו לנו כשרים ובתכלס הם כשרים לגמרי כמו פיראנות שאין בעיה לאכול אותם, לפני הטיסה שווה לכתוב על פתק את הכללים הגדולים של הכשרות, הם יעזרו לכם אם לא יהיה לכם אינטרנט בשביל לבדוק.

6. דגים- צריכים שיהיה להם סנפיר וקשקשת בשביל לאכול בקר וצאן- צריכים להיות מפריסי פרסה, מעלי גרה ושוסעי שסע עופות- יש רשימה של עופות בתורה שרק אותם אפשר לאכול.

בית חב"ד

בתי החב"ד שפרוסים בכל היבשת הם הדבר הכי קרוב לבית שתמצאו בדרום אמריקה, השליחים בכל הבתי חב"ד שהייתי הם אנשים סופר נחמדים ויותר מישמחו לעזור לכם בכל מה שתבקשו, בתי החב"ד בכל העולם מחולקים ל2 סוגים:

בית חב"ד לקהילה- אלה מירב הבתי חב"ד בעולם, הם נמצאים שם בשביל הקהילה והם בדרך כלל מקומיים כלומר בבתי חב"ד לקהילה בארגנטינה השליחים הם ארגנטינאים מבואנוס איירס ששלחו אותם להקים בתי חב"ד בשביל הקהילות, הבתי חב"ד האלה עוסקים יותר בפעילויות בשביל הקהילה, הם עושים פעילויות בחגים בשביל כולם, מלמדים את היהודים (גם הילדים וגם המבוגרים) תורה ועברית ומבצעים את כל הטקסים שהקהילה צריכה כמו ברית מילה, חתונות ולא עלינו גם הלוויות, למרות זאת הבתי חב"ד האלה תמיד שמחים לקבל אליהם מטיילים ובהרבה מקומות אף יציעו לכם לישון אצלם, הם תמיד יזמינו אותכם ל2 סעודות השבת ותמיד האוכל יהיה טעים וזול!

בית חב"ד למטייל - אין הרבה כאלה בעולם אבל בטוח שיש ריכוז לא קטן שלהם בדרום אמריקה, הבתי חב"ד האלה בנויים בשביל מטיילים, השליחים הם תמיד בראש טוב ומקבלים כל אחד לא משנה מי הוא או מה הוא, בדרך כלל בעונה הם מפוצצים במטיילים בכל שעות היממה והשליחים תמיד עוזרים לכולם וגם יודעים בדיוק איזה סוכנויות הכי טובות לאטרקציות וממה כדאי להיזהר, פה תוכלו גם להכיר חברים ולצאת איתם לאטרקציות וגם פה תמיד יהיה מלא אוכל טעים ובזול בכל מקרה בשני הסוגים של הבתי חב"ד כולם ישמחו לעזור בכל שאלה שתבחרו ובמקרי חירום הם אלה המנהלים את הקשר עם השגרירות, אם אתם צריכים רופא, סוכנות טובה או מחפשים איזה אטרקציה מעניינת הבתי חב"ד יכולים לענות על הכל כי הם גרים שם כבר שנים.

דבר אחרון - יש קבוצת ווטסאפ של כל הדתיים בדרום אמריקה, יש בה את כל החבדניקים של דרום אמריקה והמוני מטיילים נמצאים בה, שווה להיכנס לקבוצה הזאת, אפשר לשאול שם כל מיני דברים כמו מתי נכנסת שבת, האם דבר מסוים הוא כשר או לא או אם יש אנשים באיזשהו מקום, זה מאוד נוח וזמין, פשוט פנו לאחד החבדניקים של היבשת והוא יכניס אותכם בכל מקרה כדאי לכם לשבת עם איזה רב (עדיף אחד שגר בחו"ל תקופה) לפני הטיסה ולרשום לכם כמה נקודות, זה יכול ממש להקל עליכם ובכל מקרה עופו על הטיול שלכם!

רשימת כשרות, מסעדות ומעדניות כשרות ביבשת

Peru-Flag-64 

פרו

לחץ כאן לרשימת המוצרים הכשרים במדינה (קובץ פי.די.אף.) : רשימת כשרות מזון

Argentina-flag-64

ארגנטינה

לחץ כאן לרשימת המוצרים הכשרים במדינה (קובץ פי.די.אף.) : רשימת כשרות מזון

לחץ כאן לרשימת המסעדות כשרות (גם למהדרין / קובץ פי.די.אף.) : רשימת מסעדות כשרות

לחץ כאן לרשימת המסעדות ומזללות כשרות : רשימת מסעדות ומזללות

לחץ כאן לרשימת שוקי מזון כשרים : רשימת שוקי מזון

לחץ כאן לרשימת מעדניות כשרות : רשימת מעדניות

 
רשת גלידריות מוצלחת מאוד בשם "פרדו". בכל סניף ניתן לבקש בקופה תפריט מיוחד בו רשומים כל הטעמים המאושרים על ידי מועצת הכשרות המקומית. כשר לאוכלי חלב נוכרי וטעים במיוחד.
 
 
Chile-flag-64
צ'ילה

לחץ כאן לרשימת המוצרים הכשרים במדינה (קובץ פי.די.אף.) : רשימת כשרות מזון

Brazil-flag-64
ברזיל

לחץ כאן לרשימת המוצרים הכשרים במדינה (קובץ פי.די.אף.) : רשימת כשרות מזון

לחץ כאן לרשימת המסעדות כשרות (גם למהדרין / קובץ פי.די.אף.) : רשימת מסעדות כשרות

 
Bolivia-64
בוליביה

לחץ כאן לרשימת המוצרים הכשרים במדינה (קובץ פי.די.אף.) : רשימת כשרות לבוליביה

Ecuador-Flag-64

אקוודור

לחץ כאן לרשימת המוצרים הכשרים במדינה (קובץ פי.די.אף.) : רשימת כשרות מזון

01bright

01bright

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife