• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

INSTOP 01bright

COVID19 Mordechai

מסלול מומלץ לפטגוניה בדצמבר-ינואר (דרם ארגנטינה וצ'ילה בזמן העונה) - יהונתן עמית

המלצה למסלול בפטגוניה לדצמבר ינואר: נקודת התחלה - בארילוצ'ה. קודם כל תגיעו לעיר, תתמקמו, תעשו סיבוב (ברילוצ'ה היא עיירה מאוד יפה ונינוחה) עם עצירה בנקודת מפתח כגון- גלידה jauja, חנות השוקלד Tante frida וכמובן ארוחת ערב שכולה בשר ויין במסעדת דה אלברטו. ביום שלאחר מכן, במידה ויש מזג אוויר נוח, אפשר להתחיל את חווית הנופים בנסיעה קצרה והליכה במעלה ההר לתצפית ב-Cerro Otto או בקילומטר ה-17 ממערב לעיר. מכיוון שבעונה הזאת הטרקים עדיין סגורים ברובם, כדי לצאת לחרוש קצת את הדרכים היפות שבאזור.

השכרת רכב ונסיעה לפוקון (3-4 ימים) - כדאי לתכנן טוב את הדרך ולעבור דרך אזורי האגמים הצ'יליאניים- אחלה דרך אבל ארוכה, יש לתכנן טוב את הזמן. כדאי מאוד לעבור במפלי Huilo Huilo שמדרום מזרח לאגם Pangipulli. לישון בפוקון. אם עוד נשאר לכם כוח- ממולץ להשתקע בפאב שבמרכז העיירה ואז ללכת לטיול לאור ירח על האגם. לברר מראש את מזג האוויר ולתזמן את הנסיעה לטיפוס על הויאריקה. למחרת עולים לאוטו ויוצאים לטיול בפארק Huerquehue חוזרים לפוקון, מעמיסים ויוצאים חזרה לארגנטינה. עוצרים ללילה בעיירה סן מרטין דה לוס אנדס. כדי לישון ב"הבית של נחום"- אחלה צימר. חזרה דרך "שבעת האגמים לברילוצ'ה. כל זה במידה ואי אפשר לעשות את הויאריקה טרוורס. אבל ת'כלס אין מצב לפני סוף ינואר...

משם תחזרו להתפנק עוד קצת בברילוצ'ה ואז תרדו לאל בולסון. מקום ממש יפה וכיפי. ממליץ על טיול סוסים או טרק לקרחון הכחול (Yelo Azul). לא זה ולא זה? טיול יום באזור או לתפוס רגיעה על שפת האגם הקרוב. הליכה של חצי שעה ברגל בנוף מטמטם של הרים מושלגים ופרחים. משם כדאי לרדת לאסקל ולטייל יום יומיים בפארק Los Alerces. למרות שזה נשמע מוזר, בשלב זה אני ממליץ לחזור לבארילוצ'ה וממנה לקחת אוטובוס להמשך טיול בצ'ילה. למה? כי בדרום עדיין מזג האוויר לא יציב. אם מזג האוויר נוח כדאי מאוד לצאת לטרק הנאוול וואפי טרוורס. בעונה הזאת רוב הסיכויים שהמעבר בין רפוחיו ג'ייקוב לרפוחיו לגונה נגרה יהיה סגור ומסוכן, אך אפשר לעשות 3/4 טרק. Cerro cathedral, רפוחיו פריי, רפוחיו גייקוב וחזרה למטה למרגלות cerro catedral.

בכל מקרה, לא משנה מה בחרתם לעשות אחרי שבעת האגמים, תעלו על אוטובוס לאוסורנו ואם ורק אם מזג האוויר טוב ותרדו בדרך בכניסה לפארק Puyehue ותעשו את הטרק. הוא מדהים! יום ראשון של טיפוס ארוך ולא קל אבל שאר הטרק קליל ומדהים ביופיו. אם מזג האוויר הוא גבולי שווה לעשות רק יומיים- יום עליה עד הרפוחיו (בקתת הרים) יום שני עליה למכתש וירידה חזרה עד למטה. ביומיים הבאים הדרך מאוד לא ברורה ועלולה להיות מסוכנת עם יש הרבה שלג. (יש מלון בכניסה, אני מאמין שתוכלו להשאיר שם ציוד אם תבקשו יפה). משם אפשר להמשיך לאוסורנו- עיר מכוערת שאין מה לעשות בא מלבד לנסוע צפונה לעיר ולדיויה. אין שם אטרקציות מדהימות במיוחד, אבל לפתוח את הבוקר מוקדם בשוק הדגים זאת חוויה ששווה את הנסיעה. הדייגים פורקים את הסירות, מסדרים את הדוכנים, מתחילים לנקות את הדגים ולשלוק צדפות. את השאריות הם פשוט זורקים מאחורי הגב לכיוון הים ושם אורבים בציפייה דרוכה אריות ים ענקיים וכלבי ים שמזנקים ותופסים את השלל באוויר. את שאר היום אפשר להעביר בביקור במבשלה של בירת קונצמן. חביב ביותר ואחלה בירה.

מולדיויה כדאי לעלות על אוטובוס דרומה לפוארטו מונט. בפוארטו מונט כדאי לשכור שוב רכב ולטייל בדרום איזור האגמים של צ'ילה שהוא אפילו יפה יותר מהצפוני. אפשר לרדת דרום מזרחה לטיול יום בפארק Alerce andino, לעלות צפונה בחזרה לכיוון עיירת הנופש הגרמנית Puerto Varez. בדרך מומלץ לעצור לטיול בהר הגעש אוסורנו ומפלי Petrohue שלמרגלות ההר- חוויה עוצרת נשימה! ביום השני ממשיכים להסתובב כאוות נפשכם בין אגמים ויערות ולקראת ערב חוזרים לפוארטו מונט.

משם תיקחו מעבורת לצ'ייטן ותרדו דרומה בקרטרה. מומלץ להתחיל בפארק פומלין לפני שיורדים דרומה- עצי אלרסה עצומים- מאוד מרשים (עצים עם גזע ברוחב שלושה מטר ו-70 מטר גובה). אחר כך זה כבר טריוויאלי- אל צ'אלטן (פיץ רוי), אל קאלאפאטה, טורוס דל פיינה ואושוויה. אחרי ש"העברתם את הזמן" צפוי לכם מזג אוויר הרבה יותר נוח עם סיכוי רב יותר לימים יפים וחמימים.
כמובן שיש אפשרויות רבות נוספות, לרבות ירידה בקרטרה עם רכב, חזרה דרך אסקל, אל בולסון בארילוצ'ה לפוארטו מונט ומשם לקחת טיסה דרומה לפונטה ארנס, לעשות את הטורס דל פיינה, אל קאלאפטה, אל צ'ייטן ואז לאושוויה. (יקר בהרבה. אבל מתאים יותר להרבה אנשים) או ירידה מברילוצ'ה דרך אל בולסון ואסקל, להמשיך דרומה ורק בדרך חזרה לעלות דרך הקרטרה, לטייל באיזור האגמים הדרומי, לחזור לפוקון לויירקה טרוורס ולברילוצ'ה לנאוול וואפי טרוורס המלא ועוד מיני סיבובים שונים ומשונים.

INSBIG

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife