MaxBB MuchiBB

BT Gold1 BT WT1 BT DJ1 BT FIKTIV1 BT Wa1

Paxtur Muchibus

Insurance Doctors

איי פוקלנד- מידע כללי

Flag_of_the_Falkland

איי פוקלנד (באנגלית: Falkland Islands; בספרדית: Islas Malvinas) הם ארכיפלג של 776 איים בדרום האוקיינוס האטלנטי הנמצאים במרחק 480 קילומטרים מחופה הדרום מזרחי של ארגנטינה, 1080 ק"מ מאיי ג'ורג'יה הדרומית ואיי סנדוויץ' הדרומיים, ובמרחק של 940 ק"מ מהטריטוריה הבריטית באנטארקטיקה (הכוללת שטחים באנטארקטיקה שארגנטינה וצ'ילה טוענות לבעלות עליהם). הם מהווים טריטוריה בעלת שלטון עצמי של הממלכה המאוחדת אך ארגנטינה טוענת לשליטה בהם מאז חידוש השלטון הבריטי באיים ב-1833. בירתם היא העיר סטנלי.

שטח האיים הוא כ-12,000 קמ"ר. שני האיים המרכזיים הם אי פוקלנד המזרחי, ששטחו 6,680 קמ"ר, ואי פוקלנד המערבי, ששטחו 5,280 קמ"ר. בין שני האיים מפריד מצר ים. האיים מאופיינים לרוב בפני שטח גבעתי, עשבייה נמוכה, ואקלים אוקיאני-גשום.

 

מפה

mfalkld

 

גיאוגרפיה וסביבה

איי פוקלנד כוללים שני איים מרכזיים, מזרח פוקלנד (East Falkland) ומערב פוקלנד (West Falkland), ויותר מ-200 איים קטנים יותר במרחק 480 ק"מ ממזרח לארגנטינה. בסך הכול, משתרעים איי פוקלנד על שטח השווה לזה של צפון אירלנד. שדות מרעה ושיחים מכסים את נוף הגבעות וההרים, וביצות כבול וסלעי חלמישפזורים סביב. אין בפוקלנד עצים שמקורם באיים, וכולם הובאו אליהם מבחוץ. ג'ורג'יה הדרומית (South Georgia) ואיי סנדוויץ' הדרומיים (South Sandwich Islands), 1,280-1,900 ק"מ ממזרח לכאן, היו חלק מאיי פוקלנד עד 1985, אז הפכו למושבה נפרדת של בריטניה, אך הם עדיין מנוהלים מסטנלי, על ידי מושל פוקלנד, המשמש גם כנציבם של האיים הללו.

מוקדי העניין העיקריים באיים הם הציפורים ובעלי החיים שאינם חוששים מאנשים, וכמובן - טיולי הספארי לתצפית בהם. בכל הנוגע למגוון של חיות הבר - רק הפארק הלאומי הביצתי אברגליידס (Everglades) של מיאמי ואיי גאלאפאגוס משתווים לכאן, וסביר להניח שכל יצור שתראו ייראה לכם חדש ושונה. חמשת זני הפינגווינים הבאים לאיי פוקלנד בחודשים אוקטובר עד מרץ הם בעלי החיים המעניינים ביותר, ומרשימים לא פחות הם כלבי הים, אריות הים ושאר היונקים הימיים שמתרבים על חופי האיים.

אתרים מרכזיים

סטנלי

בירתם של איי פוקלנד (Stanley) אינה אלא כפר קטן, שבשל הנסיבות ההיסטוריות זכה למעמד מדיני שאינו תואם את גודלו. כיוון שרבים מהבתים ומבתי העסק בסטנלי נבנו מאבן שנחצבה באזור ומקורות עץ שנלקחו מספינות טרופות, יש לבירה מראה ייחודי, שמדגישים הצבעים העזים של הבתים, גינות המטבח הנרחבות וריח הכבול הנשרף בקמינים, שנישא ברוח.

Falkland_Christchurch-Cathedral

האתר המצולם ביותר כאן, בית הממשל (Government House), שהיה מעונם של מושלי האיים, שמונו על-ידי ממשלת בריטניה, מאז אמצע המאה ה-19. מחוץ לבניין, יש יומן מבקרים, שבו תתבקשו לחתום על-פי המסורת. בסמוך ניצבת קתדרלת כרייסט צ'רץ' (Christ Church Cathedral), מבנה לבנים איתן עם גג מתכת צבוע וחלונות ויטראז' מרשימים. בניית הקתדרלה הושלמה בשנת 1892, וכיום יש בה לוחות זיכרון המנציחים את הרוגי מלחמת פוקלנד. בכיכר הקטנה שליד הקתדרלה, חפשו את ויילבון ארץ' (Whalebone Arch - שער עצמות הלווייתן) המשוחזר משנת 1933, המנציח את חגיגות מאה השנים לשלטון הבריטי בפוקלנד. בקצה המערבי של הכפר נמצא המוזיאון לאיי פוקלנד, המתחקה אחר ההיסטוריה המקומית.

פורט לואיס

העיירה פורט לואיס, מראשית ההתיישבות הצרפתית באיים, היא היישוב העתיק ביותר בפוקלנד ומכאן שיש בה כמה מהמבנים העתיקים ביותר באיים. בבית החווה מכוסה-הקיסוס מהמאה ה-19 עדיין מתגוררים חוואים, וסביב פזורים שרידיהם של בית המושל הצרפתי ושל היישוב שהקים לואיס ורנט. פורט לואיס יושבת בקצה הפנימי של מיצר ברקלי (Berkeley Sound), לשון הים המזרחית ביותר במזרח פוקלנד, כ-35 ק"מ מצפון מערב לסטנלי, ותוכלו לנסוע לכאן במכונית, או לצעוד במסלול הליכה בן יום.

חוף וולונטיר

ממזרח לפורט לואיס, בנמל ג'ונסון (Johnson's Harbour), מספק חוף וולונטיר (Volunteer Beach) סביבה מוגנת לכ-150 זוגות מקננים של פינגווינים מלכותיים, המושבה הגדולה ביותר באיים. מספר שעות הליכה ממזרח לחוף, בוולונטיר פוינט (Volunteer Point) יש אי קטן ובו מושבה של כלבי ים (הביאו איתכם משקפות), וההליכה חזרה לאורך לגונת וולונטיר מזמנת גם הצצה בפילי ים. ניתן לצאת מסטנלי לסיורים מודרכים באזור, ולחילופין ליצור קשר עם בעל הקרקע המקומי ולבקש רשות לבקר כאן באופן עצמאי.

אי אריות-הים

סמוך לחוף הדרומי של מזרח פוקלנד נמצא האי הזעיר סי ליון (Sea Lion Island), שרוחבו אינו עולה על ק"מ וחצי, אך הוא הומה חיות בר, בכללן חמישה זנים של פינגווינים, מושבות ענקיות של קורמורנים, יסעורי ענק והטורף המבויית והמקסים המכונה 'ג'וני רוק' (קאראקארה מפוספסת). מאות פילי ים שוכבים על החופים החוליים, ואילו אריות הים ממלאים את החופים הצרים עם חלוקי האבן שמתחת לצוקים הדרומיים שבאי. בזכות השיטות החקלאיות המפותחות של בעלי האי לשעבר, משגשגים החי והצומח באי לצד כבשי החווה, והחווה באי אריות-הים היא אחת היחידות בעולם, שבה מכוסה הקרקע בעשב הכשות המקורי. האי והלודג' שבו פופולריים בקרב מבקרים מסנטלי וממאונט פלזנט, כך שלא תתקשו להגיע לכאן.                                                          

מערב פוקלנד

במערב פוקלנד, אי שגודלו שווה כמעט לזה של מזרח פוקלנד, יש רק כביש אחד, עם רשת של דרכי עפר שאפשר לנסוע בהן רק ברכבי שטח. האי יושב באופן קבוע רק בשלהי שנות ה-60 של המאה ה-19, וגם אז רק באופן דליל למדי, אך יש כאן כמה יישובים קטנים שכדאי לבקר בהם, וגם חוות שבעליהן מקדמים בברכה זרים. מוקדי העניין האמיתיים כאן, עם זאת, הם חיות הבר והטרקים בפנים הארץ. בדרום מערב האי, בלשונות היבשה המסולעות של פורט סטיבנס (Port Stephens) מקננים אלפי פינגווינים ועופות מים אחרים, ואילו מקום הד (Calm Head), שעתיים הליכה משם, נשקפים נופים מרהיבים של קו החוף המשונן. הטרק ארוך החוצה את האי, אל אלבמארל (Albemarle), מומלץ בזכות החווה הנטושה לאורכו, לציד כלבי ים, והמושבות העצומות של הפינגווינים.אל מערב פוקלנד תוכלו להגיע מסטנלי וממאונט פלזנט בטיסה או בשיט בספינה פרטית; בקשו מהחוואים המקומיים רשות לעבור באדמותיהם.

אטרקציות ומתי כדאי להגיע

הציפורים הנודדות והיונקים הימיים חוזרים מדי שנה לחופים וללשונות היבשה של פוקלנד בחודשים אוקטובר עד מרץ. דצמבר וינואר הם החודשים הטובים ביותר לצפייה בבעלי החיים, שכן היום הארוך בחצי הכדור הדרומי מספק שעות צפייה ארוכות וגם הזדמנות טובה לפעילויות אחרות בטבע. עם זאת, דצמבר וינואר הם גם החודשים הגשומים ביותר, למרות שגשם יורד כאן לאורך כל השנה. החודשים אוקטובר עד אפריל הם עונת השיא בתיירות המצומצמת.

אירועי הספורט השנתיים הם מוקד משיכה נוסף. עונת דיג הטרוטה חלה בחודשים ספטמבר עד אפריל ומגיעה לשיאה בסוף פברואר.

צפייה בחיות הבר היא הפעילות העיקרית באיי פוקלנד. למרות שרבים מהעופות ומהיונקים הימיים באיים שלווים יחסית, מוטב לשמור על מרחק מסויים מהם. הפינגווינים הם התושבים המפורסמים ביותר באיים, וחמישה זנים שונים מקננים דרך קבע לאורך החופים, בלשונות היבשה ובשפכי הנהרות. שימו לב גם למושבות הגדולות של האלבטרוס היפה ושחור הגבה, לקאראקארה המפוספס והמצוייץ, לקורמורנים, לבזים, לנצים ולברבורים, וגם לפילי הים, לאריות הים, לדולפינים וללווייתנים הקטלנים.

היציאה לטרקים היא פעילות פופולרית נוספת, למרות שרבים מבעלי הקרקעות וגם לשכת התיירות אינם מעודדים הקמת אוהלים בשטח, בשל סכנת הדליקות וההפרעה למשק החי ולחיי הבר. ברצועת החוף, ממפרץ סיל (Seal Bay) ועד וולונטיר פוינט שעל החוף הצפוני של מזרח פוקלנד, משתרעים חופים חוליים רחבים ולשונות יבשה משוננות, והפינגווינים נמצאים תמיד בטווח ראייה. אם הטיול ברגל אינו קוסם לכם, תוכלו לשכור סוס בסטנלי ולצאת לרכיבה על סוסים.

דיג טרוטות וקיפונים גם הוא נפוץ, בייחוד בנהר מארל (Murrell River), במרחק הליכה מסטנלי. גם בקמפ יש אתרים טובים לדיג, וסירות יוצאות לדיג במים עמוקים ממקומות רבים ברחבי האיים. עונת הדיג חלה מספטמבר ועד אפריל, ומרץ ואפריל הם החודשים הטובים ביותר לדיג טרוטות.

גלישת גלים אפשרית במים המוגנים של נמל סטנלי, אך רק גולשים מנוסים יצליחו להימנע מלהיסחף לכיוון דרום אפריקה בשל הרוחות העזות. צוללים מיומנים ייהנו בוודאי מהספינות הטרופות השקועות בסמוך לחוף. חליפות צלילה הן ציוד הכרחי לכל העוסקים בספורט מים כלשהו, פרט לשחייה בבריכה הציבורית של סטנלי.

ויזות מסמכים ועלויות

מטבע: לירה שטרלינג של איי פוקלנד

ויזות: ישראלים אינם זקוקים לוויזה כדי לבקר באיי פוקלנד

איי פוקלנד אינם יעד זול - לא בשל שפע המבקרים אלא להיפך, בשל המחסור בהם. הטיסות לאיים יקרות, ושירותי התיירות אינם רבים, אך אלה שקיימים מעולים, והמבקרים משלמים בהתאם. בד-אנד-ברקפסט ובקתות עם מטבחונים להשכרה הם אפשרויות השהייה הזולות ביותר, פרט לקמפינג. עבור חדר מסוג זה ושלוש ארוחות ביום, תשלמו לפחות 50 דולר לאדם, ועלייה צנועה ברמה עלולה בהחלט להכפיל את המחיר. חדר מאובזר ברמה גבוהה ותחבורה בין האיים יכפילו פעם נוספת את העלות היומית. הפאונד של איי פוקלנד שווה ערך ללירה שטרלינג האנגלי, וגם המטבע האנגלי נפוץ כאן לצד זה המקומי. השימוש בכרטיסי אשראי נעשה נפוץ יותר ויותר, אבל המחאות נוסעים מתקבלות בברכה.

תחבורה והגעה לאיים

בין נמל התעופה הבינלאומי במאונט פלזנט ובין סטנלי מקשר שירות אוטובוסים סדיר, אבל שאר התחבורה באיים יקרה ולא סדירה. את טיסות הפנים הסדירות היחידות מקיימת חברת התעופה הממשלתית של איי פוקלנד (FIGAS), במטוסים קלים של עשרה נוסעים, ורק על פי דרישה, והן נוחתות במסלולי הנחיתה המאולתרים שפזורים ברחבי האיים. המטען האישי מוגבל ל-14 ק"ג בלבד, ואסור לחרוג ממנו.סירות לשיט של יום אחד ניתן לשכור ביישובים רבים ברחבי האיים. מכוניות להשכרה יש רק בסטנלי, ובכמה מהלודג'ים הפזורים בקמפ מציעים רכבי שטח עם נהגים/מדריכים עבור האורחים. המבקרים נדרשים להחזיק רק ברשיון הנהיגה של מדינתם, והנהיגה היא בצד שמאל של הכביש.

הגעה לאיים:

דרך צ'ילה עם Lan Chile, או בטיסה ישירה מבריטניה עם British Airways.

כל אחת מהחברות מוציאה טיסה אחת בשבוע. יש מגבלת משקל, והקנס גבוה (בקלילות יכול להגיע ל-US$100).

הדרך הזולה יותר היא דרך צ'ילה, הטיסה יוצאת מסנטיאגו ועוברת דרך פונטה ארנאס.

BannerFA3 Instagram

INSBIG