• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

INSTOP 01bright

COVID19 Mordechai

פונטה ארנס - טרק צלב הימים "קרוז דה לוס מארס" - בן, רועי וזיו

מאת : בן ארוג'אס , רועי קרן, זיו עומר ודור לייטמן

שם הטרק : קרוז דה לוס מארס - צלב הימים

אורך הטרק: 5 ימים.
רמת קושי: קשה (בעיקר על סעיפי סימון שביל לא ברור, חציית נהרות עמוקים והליכה מאתגרת על סלעים חלקים).
תיאור כללי: טרק מקסים לנקודה הדרומית ביותר ביבשת אמריקה - הר ועליו צלב נוצרי. הטרק הוא ברובו הליכה על קו חוף וצפייה בלהקות דולפינים וסירות דייג ציוריות. אם יתמזל מזלכם, תוכלו גם לצפות בלהקות כלבי ים ולוויתנים. הטרק כולל חצייה של 2 נהרות עמוקים (עד גובה ראש), טיפוסי סלעי חוף חלקים ומעט שבילים בוציים. מומלץ בחום!
מיקום: דרום צ'ילה , אזור פונטה ארנאס.
הגעה לטרק: יש להגיע לעיירה סאן חואן וממנה להמשיך בדרך עפר הממשיכה דרומה כחצי שעת הליכה. אופ' להגעה לסאן חואן: מונית (כ-20,000-30,000 פזו צ'יליאני), ואן מהבלו האוס (כ-50,0000 פזו צ'יליאני לכ-10 אנשים), אוטובוס (קו 120, יוצא פעמיים בשבוע מפונטה ארנס, דורש בירורים) או פשוט טרמפים.

cross-del-los-mares1

יום ראשון: תחילת הטרק - הרפוחיו כ-5 שעות :
מקטע I: נחל סן פדרו - המגדלור, אורך: 3-2 שעות:
תחילת הטרק היא בנחל סן פדרו, לא אפשרי למעבר רכב שהוא לא 4x4. את הנחל חוצים בקלות (מים רדודים מאוד). מהנחל יש 1:30-1:00 שעות על דרך עפר המתאימה לכלי רכב. לאחר מכן, ממשיכים עוד כ-1:30-1:00 שעות על החוף, עד שמגיעים להוסטל מפואר.בשביל שממשיך מאחורי ההוסטל מגיעים אחרי 5 דקות למגדלור ובדרך בין ההוסטל למגדלור עוברים ליד משטח קמפינג טוב (בקשת בעל ההוסטל היא לא להדליק שם אש - אנא כבדו אותה).

מקטע II: המגדלור - הרפוחיו, אורך:  2:10-1:50 שעות:
אחרי שעליתם למגדלור, התרשמתם מהנוף וצילמתם אותו, הגיע הזמן להמשיך בדרך.
יורדים מגבעת המגדלור וממשיכים במרעול עדין בתוך העשב לתוך היער לשביל מסודר ומסומן בסרטים כחולים וכתומים. השביל המסומן ביער אורך כ-30-40 דק', עם ירידה קטנה לחוף למספר דק' (העלייה חזרה אחרי 5 דקות מסומנת בסרט סימון כחול על אחד הענפים). לאחר היציאה הסופית מהיער מחכה לכם הליכה של 45-60 דקות על קו החוף בצמוד להסתעפויות המפרצים. מומלץ לא לפספס את התצפית על אי השחפים הקטן, שעל אחת הגבעות (אתם כבר תראו), ולשים לב לסימונים כי מדי פעם הם עשויים להופיע ולהקל את ההליכה על סלעי החוף. לאחר ההליכה הזו על החוף, נראה מימין שביל שעולה ליער המסומן בסרט סימון כתום, אלטרנטיבה למעבר מצוקי קשה על החוף. השביל המסומן והמסודר לוקח אותנו כ-15-30 דקות ביער ומחזיר אותנו לחוף להליכה נוספת של 20-30 דקות. לאחר זמן זה, נבחין בשביל קטן העולה לתוך מיוערת קטנה על גבעה. בגבעה זו ממוקמת הרפוחיו (בקתת עץ קטנה) הכוללת 2 חדרים, אח, מעט ציוד שמטיילים השאירו, ספר אורחים, משטח קמפינג נאה בחוץ וביתן נפרד לשירותים. פה נעשה את הלילה.
טיפ: במידה ופספסתם את העלייה לרפוחיו, ניתן המשיך על החוף עד שפוגשים בנחל שאותו צריך לחצות יום למחרת. ממנו ניתן לחזור בשביל שעולה חזרה למיוערת במשך 5-10 דקות ומגיע לרפוחיו. קשה לראות את הרפוחיו מהחוף וקל לפספס את השביל שעולה אליה.

יום שני: הרפוחיו - קמפינג הנהר השלישי כ-6 וחצי שעות :
מקטע I: הרפוחיו - ¨מפרץ האמצע¨, אורך:  1:00-1:20 שעות:
יורדים מהרפוחיו בשביל מסומן ומגיעים לנהר הראשון. בשעות השפל הנער אינו דורש אפילו חליצת נעליים, אפשרי לעבור אותו בלי להירטב. בשעות הגאות המים מגיעים לקו הברכיים. לאחר חציית הנהר, ממשיכים על החוף על חול ים כ-15-20 דק', במהלכן עוברים נק' קמפינג נחמדה בשביל שנכנס ליער מימין. לאחר הליכה זו, נבחין בשפך מים קטן אותו צריך לחצות, ובכך שקו החוף נהיה סלעי. בנקודה הזו נחפש סימון כתום על אחד הענפים ביער שמימין וניכנס לשביל המסומן. ביער נלך כ-20 דקות, כאמור בשביל מסומן בסרטים כתומים. לאחריו נחזור לקו החוף ונפנה ימינה להליכה נוספת של 30-40 דק' עד שנגיע למרכז מפרץ, להלן ¨מפרץ האמצע¨. בדיוק במרכזו של ¨מפרץ האמצע¨ נמצא שפך נחל אל הים ונק' קמפינג בתחילת היער שלאחר הערוצון.

מקטע II: ¨מפרץ האמצע¨ - הנהר השני, אורך: 2:10-1:40 שעות:
ב¨מפרץ האמצע¨, לאחר חציית הערוצון שנשפך לים, נתחיל לחפש מימין סימון של שלט וסמרטוט צהוב (קל מאוד לפספס). הסימון הזה לוקח אותנו לשביל בוצי, המסומן בסרטים צבעוניים של 90-60 דקות המטפס שלוחה ויורד אותה חזרה לחוף. אם לא מצאתם את השביל המסומן, תחזרו למפרץ ותמצאו אותו כי אין דרך המשך אחרת על החוף. בסיום השביל הנ¨ל, לאחר החזרה לקו החוף, פנייה ימינה והליכה של עוד כ-20 דקות על חול ים נעים עד לנהר השני. בכדי לחצות את הנהר השני נאלץ לפשוט בגדינו וללכת במים. אם יש לכם מזל, בשעות השפל, המים יגיעו לקו המותניים. עם קצת פחות מזל - המים יכולים להגיע לגובה ראש בקלות. מומלץ לשלוח קודם את הגבוהים ולהחזיק את התרמיל חזק מעל הראש (אצלנו אחד כמעט טבע ונאלץ לשמוט אותו...). מיד לאחר הנהר השני, בעצי היער נמצא נק' קמפינג נאה. לאחר הליכה נוספת של 20 דק' נראה מצד ימין עמוד עם נייר כסף עליו, המסמן את נק' הקמפינג הטובה יותר.

מקטע III: הנהר השני - קמפינג הנהר השלישי, אורך: 2-3 שעות:
מהנהר השני נמשיך בהליכה של 2-3 שעות על קו החוף. מרבית ההליכה היא על חול נוח יחסית להליכה אולם יש קצת דילוגי סלעים חלקים, במיוחד בהתחלה. העניין העיקרי המקטע זה הוא להיצמד לקו החוף, גם אם חושבים שזה לא נראה הגיוני.
נהר זה יכול להגיע גם הוא לגובה ראש, אך אפשרי גם לחצות אותו בגובה מותניים בלבד בשעות השפל. לאחר הנהר, ביער שמולו יש נקודת קמפינג טובה עם צריף פח קטן. הכניסה לנקודה היא בסימון גחול על האחד העצים, די קשה לזיהוי.

cross-del-los-mares2

יום שלישי: קמפינג הנהר השלישי - הצלב , כ-6 שעות והחזרה תלויה בכם :
מקטע I: הנהר השלישי - הסלע המשונן, אורך: 3:30-2:00 שעות:
מהנהר נמשיך עם קו החוף לכיוון דר'-מע' בהליכה של 2:30-1:15 שעות. ההליכה היא ברובה דילוגי סלעים חלקים ומשוננים. צריך להיזהר לעשות קטע זה במיוחד בשעות גאות הים. יש לעשות מקטע זה לאט ובזהירות כי הוא מסוכן. לאחר הזמן הנ¨ל, נחצה ערוצון נחל רדוד, שניתן לעשותו על גזע עץ המונח שם. לאחר חציית הערוץ, ניתן למצוא מימין בעצים, נקודת קמפינג נחמדה לעצירה, המסומנת בחגורת הצלה כתומה התלוייה על אחד הענפים. לאחר מכן נמשיך עוד כ-40-60 דק' על הליכה יחסית נוחה על החוף עד שנבחין בסלע משונן, המזכיר איבר מין גברי הנמצא בעיקול החוף. זהו סוף המקטע, וממנו זוהי הנק' הראשונה שניתן להבחין בצלב שעל ההר.

מקטע II: הסלע המשונן - הצלב, אורך:  כ-3 שעות:
לאחר קצת צילומי הצלב מרחוק, ממשיכים עוד כ-45 דק' הליכה על החוף (מקטע שרובו שוב דילוגי סלעים וגזעי עצים מתים). לכשתגיעו לקטע מצוקי על החוף, שלא ניתן לעוברו, תבחינו מצד ימים בכיתוב על גזע עץ, המסמן שביל הנכנס ליער ועוקף קטע בעייתי זה. ההליכה בשביל בוצי, אך מסומן היטב לכ-20 דק' (במהלכו יש גם מקטע עם טיפוס חבל). לאחר מכן חוזרים לחוף להליכה של 25 דק', עד שמבחינים בעמוד לבד מימין המסמן את העלייה לצלב. בתחתית ההר, ישנו אתר קמפינג טוב. העלייה להר מסומנת היטב עם עמודים לבנים ותמונות של ישו, והוצבו שם לעזר מדרגות ומעקות חבלים. העלייה לוקחת כ-1-1:30 שעות. בסיום העלייה מגיעים לצלב, עושים מס' תמונות ומתחילים את הדרך חזור באותו האופן, רק הפוך...

cross-del-los-mares3

יום 4-5:
את הימים הבאים תסדרו לפי קצב הליכתכם והבנתכם את הדרך הלוך. פירטנו את כל נק' הקמפינג האפשריות שאנחנו מצאנו, אתם יכולים לתכנן את הלילות הללו על פיהן. מומלץ ביום השלישי, להשאיר את התרמילים הגדולים בקמפינג קרוב לצלב ולהגיע לצלב ללא תיקים. יש רק לוודא שהקמפינג קרוב מספיק שתספיקו לחזור עד הלילה.
שיהיה בהצלחה !

קצת עלינו:
אנחנו 4 חברה שיצאו לטרק בינואר 09. את המידע לטרק ניסינו לאסוף במשך כמה ימים בפונטה ארנס ולצערינו יצאנו לטרק עם מידע מאוד חלקי ולא מדוייק. משום מה, אין תיעוד מסודר לטרק ומעטים האנשים שסיימו אותו ויכלו לעזור. בעקבות מידע מוטעה שקיבלנו מצאנו עצמנו במצבים מאוד לא סימפטים. באחד המקרים, השארנו את התרמילים בקמפינג הנהר השני ותכננו להגיע לצלב ולחזור באותו היום. בעקבות תזמון לא נכון שקיבלנו ממטיילים אחרים שעשו חלק מהטרק, מצאנו עצמנו בדרך חזרה נכנסים לחושך ונאלצים לעשות את הלילה ללא כסות, אש ואוכל - לא נעים בכלל...
מלבד זה, ולעוד כמה אירועים קצת מבאסים של התברברות, נהנו מאוד מהטרק והבנו שסיפור דרך טוב היה יכול להפוך את החוויה להרבה יותר מהנה. אנחנו מאחלים לכם טרק מוצלח ומקווים שהסיפור דרך יעזור לכם להנות ממנו.
ואגב, אם אתם תוהים, אז אכן ראינו כלבי ים ולוותין כ-20 מטר מהחוף. נראה אותכם...

cross-del-los-mares5

טיפים נוספים:
-
בסיפור דרך לא תוזמנו חציית הנהרות. מקטעים אלו אורכים זמן - התפשטות, חצייה והתלבשות. יכול לקחת את ה-30-40 דק' בכיף.
-
אפשרי לבדוק בצי הימי בפונטה ארנס את שעות הגאות והשפל - עוזר לתכנון שעות חציית הנהרות. עקרונית להבנתינו השינויים הם 6 שעות גאות ו-6 שעות שפל לסירוגין.
-
כל סימון שאתם רואים - סרטים צבעוניים, שקיות ניילון, חגורות הצלה תלויות הם סביר להניח הסימון.
-
אם יש ספק, פשוט תמשיכו עם החוף, בסוף תגיעו...

בהצלחה!

INSBIG

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife