• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

INSTOP 01bright

COVID19 Mordechai

עיירות הרפאים של צ'ילה – אתרי הכרייה ועיירות הכורים הנטושות

עיירות הרפאים של צ'ילה - סוול ואומברסטון

במדבר אקטמה שבצפון צ'ילה וכן למרגלות הרי האנדים סמוך לסנטיאגו, שוכנות עשרות רבות של עיירות רפאים. במאה ה-19 גילו חברות בריטיות ואמריקאיות את מרבצי המינרלים והמתכות הטמונים במדבר והחלו להקים בו פעילות מסחרית. הם הקימו מכרות ענק וסביבם הקימו עיירות לכורים המקומיים ולבני משפחותיהם. העיירות כולן, כולל בתי מגורים, מבני מסחר ובילוי, נבנו סביב פעילות המכרה ונוהלו כיחידה סגורה שלא ניתן להגיע אליה או לצאת ממנה באופן חופשי.

כיום רובן מוזנחות והרוסות, אך יש כמה מהן ששוחזרו והוכרזו כאתר תיירות לאומי, ואף כאתר מורשת לשימור על ידי אונסק"ו. מרכזי התיירות שנמצאים בהן מספקים הצצה נדירה לתרבות עיירות הכורים, לארכיטקטורה המרתקת שלהם, ולהיסטוריה הכלכלית שמאחוריהם. ההגעה אליהן אפשרית רק באמצעות קרונות המסילה המובילה אליהם ולכן יש להצטרף לסיורים המודרכים מלשכות התיירות או חברות הטיולים באזור. שתי עיירות משוחזרות כאלה הן סוול והמברסטון, שהן מומלץ מאוד לבקר.

סוול SEWELL

עיירת הכורים סוול נמצאת כשעה נסיעה מהעיר רנקגואה, אשר נמצאת כ 50 ק"מ מסנטיאגו . היא הוקמה ב-1905 סביב מכרה נחושת על ידי חברת בריידן קופר שהפעילה אותו, והכילה בימי השיא שלה כ-15,000 תושבים. מאמצע המאה העשרים החלה ממשלת צ'ילה להלאים את המכרות באופן הדרגתי, עד שבשנות השבעים הייתה בעליהם החוקיים. בסוף שנות השבעים של המאה הקודמת החליטה הממשלה לנטוש את המכרות ואת העיירה, ותושביה עזבו כולם. ב-1998 היא הפכה לאתר תיירות לאומי וב-2006 הוכרזה כאתר מורשת לאומי של אונסק"ו.

העיר נבנתה סביב גרם מדרגות ראשי שיורד מתחנת הרכבת אל המכרה, וממנו יוצאים גרמי מדרגות נוספים המחברים בין בתי העיירה. כיום ניתן עדיין לראות חלק מבתי העץ שנבנו בסגנון אמריקאי ותוכננו לפי דרגות: בתי מנהלים, בתי דרג ביניים ובתי פועלים. בעיר קיים גם בית חולים, בית ספר לכורים, תיאטרון וכנסייה. כיום ניתן לראות בסוול כחמישים בתי עץ צבעוניים ששימשו למגוון צרכים, וכן לבקר בחלקו הראשון של מוזיאון הכורים שהוקם שם ראשית שנות ה-2000 ומתוכנן להמשיך להיבנות.

ניתן להגיע אל העיר מסנטיאגו או מרנקגואה אך ורק באמצעות חברות טיולים. טיול לסוול עולה כ 100$ לאדם. כולל נסיעות, מדריך צמוד, כרטיס כניסה לאתר, אצל מחברות הטיולים תקבלו גם שתיה קלה וארוחת צהריים. המסלול הוא יום שלם. ניתן לבקר בעיר בכל חודשי השנה אם כי רצוי להגיע בעונת הקיץ או עונת המעבר.

  

אומברסטון HUMMBERSTONE

כחצי שעה נסיעה מהעיר איקיקה שבמדבר אקטמה בצ'ילה (צפון המדינה, בדרך לפרו או בוליביה), שוכנת עיירת הרפאים אומברסטון. באמצע המאה התשע עשה הוקם מפעל לכריית מלחת (תערובת של מלחים ממנו מייצרים דשן וגם אבקת שריפה), וסביבו את עיירת הפועלים. עד סוף המאה הוא נסגר בעקבות המשבר הכלכלי הגדול והעיירה ננטשה בפעם הראשונה. בשנת 1933 נפתח המפעל שוב על ידי ממשלת צי'לה והעיירה חזרה לחיים עם כמעט 4000 תושבים. בשנת 1959 נמכרו המפעלים ומאז התדרדר מצבם הפיזי. על כן הם הוכרזו בשנת 1995 כאתרי מורשת לאומיים ובמהלך השנים נמסרו לניהול ממשלת צ'ילה.

ניתן לראות על המפה את המיקום היחסי של איקיקה ביחס לגבול עם פרו ובוליביה וכן את מדביות הסלאר הסמוכות


כיום ניתן לבקר באומברסטון ולראות את עיירת הכורים וכמה מבנייניה המרכזיים. במרכז העיירה נמצאת ככר שסביבה בנויים מבני הציבור. חלקם לפי סגנון האר דקו. בין המבנים שוק מקורה, תיאטרון, חנות גדולה, בריכת שחייה מיוחדת במינה וכנסייה. ניתן לראות בעיירה גם מבני מגורים עשויים עץ עם גגות מתכת, שבהם שוכנו הכורים לפי מצבם המשפחתי. הרווקים התגוררו בקבוצות בבתים קטנים. משפחות זכו לחדר ילדים בנוסף לחדר המגורים. ביקור בבתים אלה ניתן ללמוד הרבה על אורחות חייהם של הכורים.

טיול לאומברסטון עולה כ 100$ (יכול לרדת ל 70$) לאדם. כולל נסיעות, מדריך צמוד, כרטיס כניסה לאתר, אצל חלק מחברות הטיולים תקבלו גם שתיה קלה וארוחת צהריים. המסלול הוא יום שלם. ניתן לבקר בעיר בכל חודשי השנה.

INSBIG

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife