• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

INSTOP 01bright

COVID19 Mordechai

סיפור דרך - קארטרה אוסטרל בטרמפים - גל אביב

אז אחרי שעשיתי את הקרטרה בטרמפים, פעמיים (מדרום לצפון ומצפון לדרום). כמה טיפים שיעשו לכם את החיים קלים יותר :

1. טרמפים, טרמפים, טרמפים - מי שמתכנן לעשות בטרמפים שלא יחשוש! החלק הזה ביבשת נחשב לאחד הבטוחים בעולם! אנשים נחמדים מאוד ותמיד שמחים לעזור!

2. כשטופסים טרמפים חשוב לעמוד במקום שרואים אותכם בבירור (בדרך כלל ביציאה מהעיר), לעמוד עם ביטחון והרבה אנרגיות חיוביות (אפילו אם אתם עומדים כבר 4 שעות), להסתכל בעיניים של האנשים, לחייך, להרגיש כאילו אתם מלכי העולם וגם אם לא עוצרים לעשות שלום כשהמכונית עוברת.

2.1. כבוד בטרמפים- אם אתם מגיעים לאזור של הטרמפים ועוד מישהו לפניכם תכבדו אותו ותנו לו לעלות ראשון על הטרמפ שמגיע.

2.2 אוטובוסים/הסעות בתשלום- אל תתפתו לקחת אוטובוסים או לעלות עם אנשים שמציעים הסעה בתשלום. זאת לא המטרה של הקרטרה בטרמפים. אם החלטתם לעשות את זה בטרמפים אז עד הסוף.

3. אל תתביישו- זאת לא בושה לפנות לאנשים בתחנות דלק או מעברי גבול ולשאול בנימוס לאן הם נוסעים ואם אפשר להצטרף אליהם.

4. תהיו דינאמיים- קחו בחשבון שיש מצב שתתקעו באמצע שום מקום כמה שעות ותצטרכו לחזור ולנסות לתפוס טרמפ ממקום אחר. לפעמים לחזור אחורה זו הדרך היחידה להתקדם קדימה.

5. אוכל ומים- צוקולוקים והרבה! מרים את המצב רוח (ראה סעיף 2). בנוסף אני ממליץ לקנות קופסה ותמיד להכין אוכל גם לארוחה הבאה ולשים בה ככה כשאתם מחכים לטרמפ יש לכם אוכל מוכן וטעים בלי צורך לבשל. קחו בחשבון שיש מצב שתצתרכו אוכל ומים ליום שלם של טרמפים בדרכים ככה שתצטיידו בהתאם.

6. לרדת מהקרטרה זה לא מילה גסה- הרבה פעמים יותר נוח לרדת מהקרטרה (כביש מס' 7) ולעלות עליו שוב אחרי כמה קילומטרים מאשר להשאר עליה כל הזמן מכיוון שיש כבישים ראשיים יותר שיהיה לכם קל יותר לטפוס בהם טרמפים לכיוון שאתם צריכים. בנוסף אולי אפילו תגיעו למקום שמעט תיירים מגיעים אליו ותזכו לראות נופים מדהימים לא פחות! לדוגמא, נתקעתי יום וחצי בוילה אורטגה (שנמצאת על הקרטרה) רק כי יש כביש סלול ומהיר שעוקף את החלק הזה בקרטרה (ראו הערה למטה על המעבר בין קוייקה לפויאפי).

7. ספרדית- אומנם מי שיודע הרבה יותר קל לו להסתדר אבל זה לא אומר שמי שלא יודע לא יכול! יש הרבה תיירים עם רכבים שעוצרים ואפשר לדבר גם אנגלית וחוץ מזה שזו אחלה הזדמנות להתחיל ללמוד! ספרדית זה כוח עצום ביבשת!

8. לינה בקרטרה- בקרטרה יש 3 סוגי מקומות לינה. קמפינג, הוספדחה והוסטלים. קמפינג- בדרך כלל תקבלו מטבח, וויפיי, מקלחת עם מים חמים. תזכו להכיר עוד אנשים שמטיילים ואולי אפילו לתפוס איתם טרמפ ליעד הבא שלכם. הוסטלים- דיי דומה לקמפינג רק שהתקבלו גם מיטה אם נמאס לכם לישון באוהל. הוספדחה- חדר בבית של משפחה מקומית. לרוב יהיה פחות עדיף מקמפינג או הוסטל מהסיבה הפשוטה שלא תזכו להכיר שם עוד מטיילים אולם תוכלו לדבר ולהכיר משפחה מקומית. ***הערה חשובה- יש אפשרות גם לישון בטבע שימו לב שאתם לא נמצאים בשטח פרטי של מישהו ושאתם משאירים מאחורה נקי ומסודר***

ההמלצה שלי היא לישון בקמפינג או הוסטל (במקרה ונמאס מהאוהל).

9. בנות וטרמפים- אז קודם כל תרשו לי לומר את זה בצורה הברורה ביותר שיש - לבנות הרבה הרבה הרבה יותר קל לתפוס טרמפים. גם ברביעיות! דבר שני - ראיתי לאורך הדרך המון בנות שמטיילות לבד ובטרמפים. אם את בת או אפילו זוג בנות שמתכננות להתחיל את הקרטרה אבל מפחדות מהטרמפים אז אל! יש המון בנות שעושות את זה ואפילו בקלות! כמובן שתמיד צריך לשמור על כללי זהירות בסיסיים כמו לא לעלות בלילה על טרמפים מפוקפקים וכו'.

10. שליחת הציוד- בפעם הראשונה שעשיתי את הקרטרה לא שלחתי את הציוד. היה כבד אבל אפשרי. בפעם השניה כן שלחתי. היה הרבה יותר קל והיה לי את האפשרות ללכת הרבה עם המוצילה (כל פעם ליציאה מהעיר). ממליץ לשלוח חלק מהציוד. אם אתם גל עולה תשלחו לאל בולסון ואם אתם גל יורד תשלחו לאל צלטן. לחברה טקסה מרגה (שאיתה שלחתי) יש שעות עבודה דיי הזויות לכן אין טעם שתתקעו במקום מסויים (כמו לוס אנטיגוס) 8 שעות כי החברה לא עובדת בין 12 ל20.

11. המלצות על מקומות ואטרקציות-
(אני רושם מצפון לדרום כי ככה יותר נוח לי אבל זה תקף גם לכאלו שעושים מדרום לצפון)

פוטאלפו- רפטינג! עשיתי אותו בחברה שקוראים לה פטגוניה אלמנטס. עשיתי את היום השלם (6שעות בערך). יקר! קחו את זה בחשבון אבל שווה כל רגע! מגיעים לרפידים 3 , 4, 5 שזה משוגע ונחשב מסוכן אבל בגלל שהצוות כל כך מקצועי לא מרגישים את הסכנה בכלל. בקיצור ממליץ לכולם לעשות ולהשקיע עוד כמה שקלים ולעשות יום שלם! חוויה משוגעת. **שימו לב כי הראפטינג מסוכן! צריך לקחת את זה ברצינות ולא להקל ראש בדבר. כשהמדריך אומר משהו חייבים להקשיב לו (גם אם אתם עייפים ממש ולא בא לכם לחתור בכל הכוח), צריך להבין שהנהר נחשב לבין החזקים והמסוכנים שקיימים והדבר היחיד שמבדיל אותכם על הסירה ולא במים אלו ההוראות של המדריך. מדובר בעניין של חיים ומוות!**

לה חונטה- יש שם מעיינות חמים שקשה להגיע אליהם בטרמפים אבל שווה לנסות. בנוסף יש שם הוסטל אדיר! בין הטובים שהייתי ביבשת שנקרא hosteria el copihue מומלץ בחום!

פויאופי- עיירה יחסית מנומנמת, נופים יפים, האטרקציות נמצאות בין 20 ל60 קמ מהעיר (דרומה) הקרחון התלוי (פתוח מ8 עד 17) והיער המכושף שלא מוגבל בזמן אבל שווה להגיע בבוקר כשיש אור.

קוייקה- בירת הקרטרה. עיר גדולה אפשר להצטייד שם בכל מה שתחלמו עליו. יש שם סופר ענקקק אז אם בא לכם להכין ארוחת פינוק זה המקום. בנוסף יש קרוב לסופר את הוסטל קוייקה ויש את ההוספדחה של יולנדה שניהם מקומות מומלצים מאוד! **שימו לב כי בדרך מפויאופי לקוייקה ולהיפך כביש מס7 (הקרטרה) הוא לא הכביש הראשי. יש כביש סלול שעוקף את הקרטרה ולכן כדאי מאוד להמשיך עם הכביש הסלול ולא להצמד לקרטרה בכל מחיר.**

וילה סיירו קסטיליו- מקום מדהים! נופים משוגעים! ממליץ לבקר בלגונה (טיול יום) ברגל או לקחת לשם את הטיול סוסים (שימו לב שיש 2 טיולי סוסים, אחד ללגונה שהוא יקר יותר וארוך יותר ואחד לעמק. לפי דעתי הלגונה יותר שווה). אחת הלגונות היפות שראיתי בחיי.

ריו טרנקילו- שייט למערות שיש, אני לא עפתי על זה אבל זה נחמד. למי שרוצה אפשר לצאת משם להרבה טיולי יום מאורגנים שכוללים הליכה על קרחונים ושייט לכל מני מקומות מגניבים. קחו בחשבון שזה יקר. שם ישנתי בקבניה לוסי, אחד המקומות המומלצים! וישנתי שם גם בהוספדחה של סילבנה שפחות אהבתי ולא הייתי ממליץ.

צ'ילה ציקו- תכלס אין מה לעשות שם. אם אתם גל עולה תתקדמו לריו טרנקילו ואם אתם גל יורד נסו לעבור את הגבול או לפחות לישון שם ולצאת על הבוקר מוקדם.

12. לצאת משביל החומוס- הקרטרה לא נגמרת/מתחילה בצילה ציקו/פוטאלפו. מי שרוצה לצאת משביל החומוס יש אפשרות לעשות טרק מאל צלטן לגבול עם צילה ואז לקחת מעבורת לויה הויגינס ומשם להתחיל את הקרטרה. אומנם לא עשיתי את הדרך הזו אבל שמעתי שהנופים שם משוגעים!! וזה כמובן עדיף על נסיעה בצד הארגנטינאי שרובו מדבר.
מצפון אפשר להמשיך עד צפון צ'ילה ואפילו להגיע לאי המיוחד צילואה. בקיצור למי שיש זמן ורצון ממליץ להיכנס לאחד מהאינפורמישיינים לאורך הדרך ולשאול.

CarteraTremp

INSBIG

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife